Hokejowe MŚ: USA - Dania 1-0, Niemcy - Łotwa 2-1

Tylko jedna bramka padła w meczu Amerykanów z Duńczykami na hokejowych MŚ elity. W Ostrawie 1-0 wygrali zawodnicy Stanów Zjednoczonych. Syn trenera reprezentacji Polski Matthias Plachta dał wygraną Niemcom 2-1 z Łotwą.

Duńczycy, którzy do tej pory wywalczyli zaledwie jeden punkt, spotkanie z silniejszymi Amerykanami rozpoczęli bardzo odważnie. Chwilami wręcz nie wypuszczali faworytów z ich tercji obronnej. Gracze ze Stanów przebudzili się dopiero po kilku minutach.

Pierwsza tercja była bardzo wyrównana. Zawodnicy z USA oddali w niej dziewięć strzałów, a rywale - sześć. Bardzo dobrze spisywali się bramkarze: Connor Hellebuyck i Sebastian Dahm.

W drugiej odsłonie znacznie wzrosła przewaga graczy zza oceanu, ale Duńczycy szczęśliwie się bronili.

W 28. minucie Amerykanie objęli prowadzenie. Po małym zamieszaniu przed bramką Dahma Brock Nelson zauważył, że duński bramkarz znajduje się poza "światłem bramki", objechał ją i z drugiej strony posłał krążek do siatki.

Po chwili znakomitą okazję do wyrównania miał Oliver Bjorkstrand, ale nie trafił z bliska po podaniu Frederika Storma.

Z minuty na minutę hokeiści Stanów Zjednoczonych naciskali coraz bardziej. Po dwóch tercjach ich przewaga w strzałach wynosiła już 27-12.

Na początku trzeciej tercji bliski podwyższenia był Connor Murphy, lecz trafił w słupek. W odpowiedzi pojedynek z Hellebuyckiem przegrał Bjorkstrand.

W ostatniej minucie Duńczycy wycofali bramkarza, ale ten manewr nie przyniósł im powodzenia i Amerykanie mogli cieszyć się ze skromnej wygranej.

W Pradze w meczu grupy A Niemcy wygrali 2-1 z Łotwą.

Łotysze wyszli na prowadzenie w 12. minucie spotkania po bramce Laurisa Darzinsa, zdobytej w liczebnej przewadze. Niemcy odpowiedzieli w 47. minucie, gdy, również w przewadze, wyrównał Michael Wolf.

W 58. minucie spotkania zwycięstwo Niemcom zapewnił Matthias Plachta, grający dla tej reprezentacji syn selekcjonera "Biało-czerwonych" Jacka Płachty.

Zwycięski gol dla Niemiec został uznany dopiero po analizie zapisu wideo, który przesądził, że krążek po strzale Plachty przekroczył linię bramkową.

Mecz grupy B:

USA - Dania 1-0 (0-0, 1-0, 0-0)

Bramka: 1-0 Brock Nelson (27.54)

Kary: 6 - 6.

Mecz grupy A:

Niemcy - Łotwa 2-1 (0-1, 0-0, 2-0)

Bramki: 0-1 Lauris Darzins (11.05, Kaspars Daugavins - w przewadze), 1-1 Michael Wolf (46.46, Patrick Reimer, Justin Krueger - w przewadze), 2-1 Matthias Plachta (57.35)

Kary: 10 - 27.