Hokejowe MŚ. Szwecja - Rosja 4-7 w hicie. Znamy pary ćwierćfinałowe

Na Słowacji zakończyła się faza grupowa mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie, w której wyłoniono pary ćwierćfinałowe. Kanada zmierzy się ze Szwajcarią, Rosja - z USA, Finlandia - ze Szwecją, a Czesi zagrają z Niemcami. W hicie ostatniego dnia rozgrywek grupowych Rosjanie pokonali Szwecję 7-4, choć przegrywali po I tercji.

Marcus Pettersson strzelił spod niebieskiej linii, a Gabriel Landeskog przed nosem Andrieja Wasilewskiego trącił krążek i "Trzy Korony" prowadziły 1-0.

To, co "Sborna" zrobiła  rywalem w 17 minut II tercji można określić mianem "miazga". Sześć goli do jednej bramki w tak krótkim czasie, na tym poziomie, nie zdarza się zbyt często. Kontra dwóch na jednego, Nikita Kuczerow idealnie obsłużył Artjoma Anisimowa, który wypalił bez przyjmowania krążka - tak zaczął się rajd "Czerwonej Maszyny". Prowadzenie zapewnił jej Jewgienij Dadonow. Aleksander Owieczkin na turnieju w Bratysławie strzela jak od święta. Dość powiedzieć, że w sześciu meczach przed batalią ze Szwedami miał tylko jedno trafienie. Jak na jednego z najlepszych hokeistów świata był to wręcz śmieszny dorobek, uzyskany w rekordowej wygranej 10-0 nad Włochami. Ale w godzinie próby stanął na wysokości zadania. W rozpędzie rozszerzył nogi, jakby schodził do szpagatu, wjechał do środka i z nadgarstka huknął tam, skąd wrócił bramkarz - 1-3. Festiwal strzelecki Rosjan w II tercji zakończyła w 38. Min druga największa gwiazda Rosjan - Jewgienij Małki, strzałem pod poprzeczkę, mimo gąszczu otaczających go Szwedeów.

Wszystkie osiem drużyn miały zapewniony awans do fazy pucharowej już przed ostatnią kolejką, nieznana była jedynie kolejność, która decyduje o zestawieniu par 1/4 finału.

W grupie A pierwsze miejsce zajęła Kanada, która na zakończenie tej rundy pokonała czwartą w tabeli reprezentację USA 3-0. Niemcy wygrali z kolei z Finlandią 4-2, dzięki czemu sami awansowali na trzecią pozycję, a ekipę "Suomi" zepchnęli ze szczytu na drugą lokatę.

Triumf w grupie B przypieczętowała Rosja. Wprawdzie po pierwszej tercji przegrywała z broniącą tytułu, trzecią w tabeli Szwecją 0-1, ale w drugiej rozgromiła ekipę "Trzech Koron" 6-0 i ostatecznie zwyciężyła 7-4. Drugie miejsce zajęli Czesi, którzy wygrali z czwartą Szwajcarią po zaciętym meczu 5-4.

W pozostałych wtorkowych spotkaniach gospodarze pokonali Danię 2-1 po karnych, a Łotwa zwyciężyła Norwegię 4-1. Te wyniki nie miały już istotnego wpływu na układ tabeli. Zespoły, które spadły do dywizji 1A - Francja i Austria - wyłonione zostały w poniedziałek.

Mecze 1/4 finału zostaną rozegrane w czwartek. Półfinały zaplanowano na sobotę, a finał oraz spotkanie o trzecie miejsce odbędą się w niedzielę.