Hokejowe MŚ: Szwecja - Kanada 4-6, Słowacja - Norwegia 2-3

W najciekawszym meczu fazy grupowej hokejowych MŚ elity doszło do starcia finalistów ostatnich igrzysk w Soczi i Szwedzi byli na dobrej drodze, by zrewanżować się silnej Kanadzie za porażkę 0-3. Ostatecznie przegrali 4-6. W drugim meczu, w Ostrawie Słowacja niespodziewanie uległa Norwegii 2-3

"Trzy Korony" zaczęły szybciej i agresywniej. Wypracowały sobie przewagę liczebną, po faulu Davida Savarda, lecz gra w przewadze nie wychodziła im. Bardziej zagrozili grający w czwórkę Kanadyjczycy, lecz Anders Nilsson obronił strzał  Seana Couturiera.

To co się nie udało w przewadze, wyszło Szwedom w równowadze. Gwiazda Boston Bruins - Loui Eriksson za bramką wyłożył krążek Antonowi Landerowi z Edmonton Oilers, a ten wyjechał przed Mike'a Smitha i uderzeniem z najbliższej odległości w długi róg trafił do siatki!
W ten sposób zabawa z Kanadyjczykami się skończyła. Ekipa "Klonowego Liścia" ruszyła i szybko mogła wyrównać, lecz Sidney Crosby nie trafił w krążek przy próbie dobitki po własnym strzale.

W 13. min strzelał z nadgarstka Tyson Barrie po szybkim ataku czwórki graczy z Kanady, ale Nillson dobrze interweniował parkanami.

Wysiłki mistrzów olimpijskich w I tercji spełzły na niczym.

Za to Szwedzi czarowali szybkim i kombinacyjnym hokejem! W 18. min Oscar Klefbom zwiódł Cody'ego Eakina, nagrał z bekhendu przed bramkę, a tam Victor Rask łyżwą skierował krążek do bramki! Sędzia sprawdził jeszcze powtórkę wideo, by upewnić się, czy nie było celowego kopnięcia krążka - w takim wypadku gol nie zostałby uznany.

Na tym się nie skończyły niespodzianki! Kontra Filipa Forsberga i strzał między parkany dał "Trzem Koronom" prowadzenia 3-0 zaledwie 28 sekund później!

W II tercji miała ruszyć Kanada, ale nic sobie z tego nie robił Rask, który był jak huragan (w końcu gra w Carolina Hurricanes). W 25. min przedarł się między obrońcami, ale w świetnej okazji nie dał rady Smithowi.

Za moment, po stracie Oscara Klefboma krążek trafił do obrońcy Aarona Ekbalda z Florida Panthers, który przełożył na forhend i wypalił do pustej bramki!

Po tym golu zaczęła się prawdziwa nawałnica kanadyjska! Szwedzi wytrwali bez straty drugiej bramki tylko do 32. min, gdy John Klingberg sfaulował będącego w sytuacji sam na sam z bramkarzem Taylora Halla z Edmonton Oilers. W związku z tym, że faulujący uniemożliwił oddanie strzału Hallowi, sędzia podyktował rzut karny, a nie dwuminutową karę. Sprawiedliwość wymierzył Hall, trafiając między parkany Nilsssona.

Szwedzi ocknęli się i odzyskali na moment przewagę przy prowadzeniu 3-2. Widząc to, trener "Klonowego Liścia" - Todd McLellan wziął czas. To pomogło, za moment wyrównał Sean Courtier, który zmienił tor lotu krążka po strzale spod niebieskiej i bramkarz Szwedów był bez szans!

"Trzy Korony" nie poddały się, tylko po 56 sekundach odzyskały prowadzenie! Oscar Moller z AK Bars Kazań, huknięciem w okienko długiego rogu, z koła bulikowego, zaskoczył Smitha!

W III tercji panowała wymiana ciosów, ale w 51. min wyrównał pięknym strzałem pod poprzeczkę obrońca Patrick Wiercioch!

Trzy minuty później pięknym uderzeniem z nadgarstka w okienko długiego rogu popisał się Tyler Ennis i Kanada po raz pierwszy prowadziła w tym meczu.

Trener Szwedów za wcześnie zdecydował się na manewr wycofania bramkarza - na dwie minuty przed końcem. I to się zemściło. Do pustej bramki trafił Tyler Seguin, pieczętując wygraną Kanady! Po wspaniałym powrocie od 0-3!

Hokejowe MŚ:

Szwecja - Kanada 4-6 (3-0, 1-3, 0-3)

Bramki:

1-0 Lander (5:06 Loui Eriksson, Granberg), 2-0 Victor Rask ( 17:21 Klefbom, Lindholm), 3-0 Filip Forsberg (17:49 Ekman-Larsson, Klingberg), 3-1 Aaron Ekbald (26:43 Seguin, Giroux), 3-2 Taylor Hall (31:26 z karnego), 3-3 Sean Courtier (34:23 Ekbald), 4-3 Oscar Moller (35:19 Sjogren, Ekman-Larsson), 4-4 Patrick Wiercioch (50:24), 4-5 Tyler Ennis (53:31), 4-6 Seguin (58:09 do pustej bramki).

Strzały: 32-39

Kary: 4-4 min.

Słowacja - Norwegia 2-3 (1-0, 1-2, 0-1)

Bramki:

1-0   Surovy (18:03 Gaborik, Hudaczek w przewadze), 2-0 Daloga (21:29 Mikusz, Tatar), 2-1 Norstebo (25:40 Holos, Olimb), 2-2 Rosseli (35:30 Ask, Martinsen), 2-3 Norstebo (41:56 Thoresen, Holos w przewadze).