​Hokejowe MŚ: Niespodziewane zwycięstwa Białorusi i Francji

Sensacyjni wicemistrzowie świata sprzed roku - Szwajcarzy przegrali kolejny mecz, tym razem z Białorusią 3-4, i po trzech seriach gier zamykają tabelę grupy A z zerowym dorobkiem punktowym. W innym meczu Francuzi pokonali Słowaków 5-3 po dramatycznej końcówce.

Słowacy zeszli z lodu pokonani, choć prowadzili 3-1 jeszcze w 51. minucie!

W 16. minucie objęli prowadzenie wyprowadzając kontrę, gdy grali w osłabieniu. Ladislav Nagy zdobył swojego drugiego gola w 24. minucie. Francuzi zdobyli kontaktową bramkę w przewadze, ale w 37. minucie Miroslav Szatan pięknym strzałem z bulika podwyższył na 3-1.

Kłopoty Słowaków zaczęły się w 49. minucie, gdy dwuminutową karę otrzymał Valach. Niecałe 40 sekund później na ławce kar dołączył Marek Daloga i Francuzi perfekcyjnie wykorzystali okazję. W odstępie 26 sekund zdobyli dwa gole i wyrównali. W 57. minucie prowadzenie dał im Damien Fleury, a rywali, strzałem do pustej bramki, dobił Antoine Roussel.

W meczu grupy B Białorusini pokonali po zaciętym spotkaniu Szwajcarów 4-3. Dwie bramki dla gospodarzy turnieju strzelił Siergiej Kosticyn, który zapracował na miano bohatera meczu.

Po trafieniu Etienne Froidevaux w 44. minucie Szwajcarzy prowadzili 3-2, jednak końcówka należała do Białorusinów. Sześć minut później wyrównał Kosticyn, a zwycięskiego gola zdobył Michaił Grabowski. Przez 79 ostatnich sekund Szwajcarzy atakowali sześciu na pięciu, ale nie udało im się doprowadzić do dogrywki.

Autor: Mirosław Ząbkiewicz

Grupa A:

Francja - Słowacja 5-3 (0-1, 1-2, 4-0)

Bramki: dla Francji - Baptiste Amar (27, 51), Antoine Roussel (51, 60), Damien Fleury (57); dla Słowacji - Ladislav Nagy (16, 24), Miroslav Satan (37).

Grupa B

Białoruś - Szwajcaria 4-3 (1-2, 1-0, 2-1)

Bramki: dla Białorusi - Siergiej Kosticyn (6, 50), Andriej Stas (24), Michaił Grabowski (58); dla Szwajcarii - Yannick Weber (7), Reto Schappi (18), Etienne Froidevaux (44).

Kary: Białoruś - 8, Szwajcaria - 10 min.

Strzały: 23-31.