Hokejowe MŚ elity. Pewne zwycięstwa Czechów i Finów

Kapitalny gol Radka Gudasa zza połowy lodowiska był ozdobą meczu wygranego przez reprezentację Czech z Włochami 8-0 na hokejowych mistrzostwach świata elity, które rozgrywane są na Słowacji. W meczu grupy A Finowie pokonali Wielką Brytanię 5-0.

Czesi byli murowanymi faworytami starcia z reprezentacją Włoch, głównym kandydatem do spadku. Od początku zdominowali rywali, ale chociaż w pierwszej tercji oddali 15 strzałów przy zaledwie dwóch Włochów (w całym meczu 48-15), to schodzili na przerwę ze skromną jednobramkową zaliczką.

Worek z bramkami rozwiązał się za to w drugiej tercji. W ciągu siedmiu minut Czesi strzelili cztery gole, odbierając rywalom jakąkolwiek nadzieję na sprawienie sensacji.

Kibicom najmocniej zapadnie w pamięci kapitalny gol Gudasa. W 28. minucie dostał krążek, gdy wyjeżdżał ze swojej tercji i ponieważ nikt go nie atakował, zdecydował się na zaskakujący strzał ze swojej połowy. Tak sprytnie uderzył krążek, że ten leciał tuż nad taflą, odbił się od niej i poszybował w górę, co kompletnie zaskoczyło włoskiego bramkarza. Doskonale widział krążek, a mimo tego przepuścił go do siatki! Gudas nie improwizował, ten strzał ma doskonale wyćwiczony i zdobywał już gole nabierając w ten sposób bramkarzy.

Skończyło się pogromem, bo Włosi, którzy awans do elity wywalczyli przed rokiem na turnieju w Budapeszcie, długo przegrywali 0-5, ale w końcówce meczu stracili trzy gole w ciągu niespełna dwóch minut.

Drugi beniaminek - Wielka Brytania także nie miał wiele do powiedzenia w starciu z faworytami - Finami. Wprawdzie w pierwszej tercji Brytyjczycy nie dali sobie strzelić gola, ale tylko dlatego, że świetnie bronił ich bramkarz. Finowie mieli dużą przewagę i gole były kwestią czasu. Faworyci wygrali 5-0.