Hokejowa LM. Porażka GKS Tychy w Szwecji

Hokeiści GKS Tychy przegrali na wyjeździe ze szwedzkim zespołem Skelleftea AIK 2-6 (1-1, 0-2,1-3) w swoim trzecim meczu grupowym Ligi Mistrzów. W sobotę tyszanie w Helsinkach zmierzą się z miejscowym IFK.

U siebie mistrzowie Polski przegrali ze Szwedami 1-8, a z Finami 3-5. W drugim czwartkowym spotkaniu tej grupy zespół z Helsinek przegrał na własnym lodowisku z włoskim HC Bolzano po rzutach karnych 1-2 (0-0, 1-1, 0-0,d.0-0, k. 1-2).

Zespół trenera Andrieja Gusowa poleciał w czwartek rano na wyjazdowe pojedynki osłabiony brakiem dwóch kontuzjowanych obrońców Michaela Kolarza i Petera Novajovsky’ego. "Musimy zrobić wszystko, by pokazać w Skelleftei, że takiej wielkiej przepaści między naszym, a ich hokejem nie ma" - powiedział przed wylotem napastnik GKS Jarosław Rzeszutko.

Pierwsza tercja zaczęła się niespodziewanie, bo przy pierwszej karze dla rywali Jakuba Witecki z bliska pokonał szwedzkiego bramkarza, dając powody do radości grupie tyskich kibiców na trybunach. Potem chwile "grozy" przeżywał golkiper GKS Kamil Lewartowski. Skapitulował tuż przed przerwą. W tej części gospodarze oddali 23 celne strzały, GKS - 4.

Drugą część Szwedzi zaczęli z animuszem i szybko - po kontrze - objęli prowadzenie. Podwyższył je w 28. minucie po pięknym, solowym rajdzie Jonathan Berggren, a potem tyszan uratowała jeszcze poprzeczka. W trzeciej części mistrzowie Polski stracili trzy gole, w tym jednego grając w przewadze, kiedy popełnili poważny błąd w obronie. Odpowiedzieli trafieniem Filipa Komorskiego i przegrali 2-6.

Do kolejnej fazy awansują dwie drużyny z każdej z ośmiu grup. W poprzednich dwóch edycjach LM Polskę reprezentowała Comarch Cracovia Kraków. W obu przypadkach zajęła ostatnie miejsce w grupie, nie zdobyła żadnego punktu.

Skelleftea AIK - GKS Tychy 6-2 (1-1, 2-0, 3-1)

Bramki: 0-1 Jakub Witecki (2), 1-1 Petter Granberg (20), 2-1 Edwin Hedberg (22), 3-1 Jonathan Berggren (28), 4-1 Albin Eriksson (44), 5-1 Joakim Lindstroem (48), 6-1 Bud Holloway (51), 6-2 Filip Komorski (56).

Kary: Skelleftea - 10 minut; GKS - 14 minut.

Tabela (mecze, zwycięstwa, zwyc. po dogr./kar., porażki po dogr./kar., porażki, bramki, punkty, różnica bramek):

1. Skelleftea AIK 3  2  0  1  0   17-7  7  +10

2. HC Bolzano     3  1  2  0  0   10-5  7  +5

3. IFK Helsinki   3  1  1  0  1    7-9  4  -2

4. GKS Tychy      3  0  0  0  3    6-19 0 -13