Reklama

Reklama

Hokej. Szwedzki klub z Malmoe rusza do KHL, na podbój Rosji!

W szwedzkim Malmoe powstaje klub hokejowy, który tworzony jest od podstaw z myślą o występach w rosyjskiej Kontynentalnej Lidze Hokeja (KHL). Rozmowy są w tak zaawansowanym punkcie, że ma przystąpić do rozgrywek już jesienią.

"Klub, którego nazwa jest jeszcze nieznana, będzie miał siedzibę w Malmoe, gdzie rozegra 15 meczów. 4-5 spotkań odbędzie się w nowej hali w Kopenhadze, a pozostałe w Sztokholmie i Oslo" - powiedział kierownik sportowy projektu Anders Svensson w rozmowie z portalem skanesport.se.

Wyjaśnił, że z biznesowego punktu widzenia kontrakt ze stroną rosyjską, której bardzo zależy na szwedzkim klubie w KHL, jest już opracowany w takim stopniu, że wystarczy złożyć podpis. "Z naszej strony potrzebna jest jeszcze tylko rejestracja klubu jako spółki akcyjnej" - dodał.

Reklama

KHL jest najsilniejszą ligą świata, po kanadyjsko-amerykańskiej NHL. Powstała w 2008 roku i gra w niej 28 klubów, 22 z Rosji oraz po jednym z Chorwacji (Miedwieszczak Zagrzeb), Białorusi (Dynamo Mińsk), Łotwy (Dynamo Ryga), Słowacji (Slovan Bratysława), Kazachstanu (Barys Astana) i Finlandii (Jokerit Helsinki).

"Szwedzki, a właściwie skandynawski klub, z zawodnikami ze Szwecji, Danii i Norwegii, jest tak interesujący dla Rosjan, że chcą jak najszybciej zakończyć rozmowy i są chętni do pomocy we wszystkich aspektach projektu. Plany KHL zakładają powiększenie ligi do 32 zespołów i szwedzki udział jest bardzo pożądany" - powiedział Svensson.

Przyznał, że motywującym przykładem był fiński Jokerit z Helsinek, który dołączając do KHL w sezonie 2014-2015 uzyskał od strony rosyjskiej gwarancje finansowe pokrywające wszystkie ewentualne straty.

"Teraz ten klub ma roczne obroty w imponującej wysokości 200 milionów koron (94 mln złotych). Szwedzkie kluby otrzymywały wcześniej propozycje od KHL, m.in. Froelunda i Faerjestad, lecz żaden nie zdecydował się na opuszczenie bezpiecznej finansowo szwedzkiej ligi. Dlatego stworzyliśmy zupełnie nowy projekt biznesowy budując  klub od początku" - powiedział Svensson.

Istniały plany, by w KHL występował polski klub Olivia Gdańsk, finansowany przez milionera z Łotwy. Ostatecznie okazały się być mrzonkami. 

Zbigniew Kuczyński 

Reklama

Reklama

Reklama