Finlandia – Szwecja 0-2 w hokejowym Pucharze Świata

W swym drugim meczu na Pucharze Świata w Toronto Finlandia przegrała 0-2 z lokalnym rywalem - Szwecją i jej szanse na awans do półfinału stopniały niemal do zera.

Niesamowici bramkarze i żelazna defensywa to zarówno wizytówka Szwedów, jak i Finów. Nie dziwi więc, że pierwsza tercja była bez goli. Nieco więcej celnych strzałów oddali Suomi (11-8).

Po przerwie także dominował wyrachowany hokej i długo trzeba było czekać na gola. Zdobyli go w końcu Szwedzi. Gdy rywale stracili krążek w środkowej strefie, bracia Henrik i Daniel Sedinowie zrobili "wiatrak" pod fińską bramką, a znakomite, niesygnalizowane podanie strzałem z bliska na gola zamienił Anton Stralman.

W III tercji Finowie byli stroną dominującą, często strzelali, ale nie byli w stanie pokonać Henrika Lundqvista. W ostatniej minucie wycofali nawet bramkarza, lecz skończyło się to strzałem do pustej siatki Loui'ego Erikssona na 2.6 s. przed końcową syreną.

Największym pechowcem w ekipie Suomi był Patrik Laime, który w ostatniej minucie najpierw nie trafił w krążek, będąc przed pustą bramką, a za moment, przy próbie oddania strzału złamał kija. W strzałach celnych Finlandia miała przewagę 36-29, lecz Lundqvist wszystko obronił!

Finlandia - Szwecja (0-0, 0-1, 0-1)

Bramki:
0-1 Anton Stralman (29.57),

0-2 Loui Eriksson (59:57)

Grupa A:

17.09: Europa - USA 3-0, Kanada - Czechy 6-0; 19.09: Czechy - Europa 2-3 po dogrywce; 20.09: Kanada - USA 4-2; 21.09: Kanada - Europa (2.00); 22.09: Czechy - USA (2.00).

1. Kanada     2  0  0  10-2  4

2. Europa      2  1  1  6-2  4

3. Czechy      0  1  1  2-9  1

4. USA          0  0  2  2-7  0

Grupa B:

18.09: Rosja - Szwecja 2-1, Finlandia - Ameryka Płn. 1-4; 19.09: Ameryka Płn. - Rosja 3-4; 20.09: Finlandia - Szwecja (0-2); 21.09: Ameryka Płn. - Szwecja (21.00); 22.09: Finlandia - Rosja (21.00).

1. Szwecja         2  0  0  4-1  4

2. Rosja            1  1  0  5-5  2

3. Ameryka Płn.  1  1  0  7-5  2

4. Finlandia        0  2  0  1-6  0