Reklama

Reklama

Finał hokejowych MŚ: Rosja - Finlandia 5-2

Hokeiści Rosji wywiązali się z roli faworytów i pokonując Finlandię 5-2 w finale, zdobyli mistrzostwo świata. "Sborna" wygrała wszystkie spotkania podczas turnieju w Mińsku.

Rosyjscy hokeiści zrehabilitowali się za nieudany występ na igrzyskach w Soczi. W mistrzostwach świata w Mińsku sięgnęli po tytuł w wielkim stylu. Wygrali wszystkie dziesięć meczów, w tym dwukrotnie z Finami, którzy wyeliminowali ich w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego. "Sborna" pokonała drużynę "Suomi" najpierw w grupie 4-2, a potem w meczu finałowym 5-2. W finale tylko na chwilę Rosjanom zajrzał w oczy koszmar z ostatnich igrzysk olimpijskich, kiedy to Finowie objęli prowadzenie 2-1.

Reklama

Początek bardzo ostry, nawet jak na mecz o mistrzostwo świata. Gdy Finowie po raz drugi musieli bronić się w osłabieniu, faworyci założyli zamek, a Siergiej Szyrokow precyzyjnym strzałem z koła bulikowego pokonał bramkarza.

Po okresie spokojniejszej gry coraz groźniej zaczęli atakować Finowie i byli coraz bliżej wyrównania, bo Rosjanie zaskakująco łatwo pozwalali się kontrować. Półtorej minuty przed końcem uratowała ich poprzeczka (strzelał Olli Palola). Chwilę później Suomi jechali 2 na 1, lecz Siergiej Bobrowski nie dał się pokonać. 15 sekund przed ostatnią syreną pierwszej tercji Rosjanie mieli wznowienie w tercji rywali, ale gdy na zegarze pozostały trzy sekundy, krążek wylądował w ich bramce! Asystował Jori Lehtera, a Liro Pakarinen trafił między parkanami bramkarza.

W 27. minucie Suomi atakowali w przewadze i po dobrym rozegraniu krążka przez Lehterę, na bramkę Bobrowskiego huknął Pekka Jormakka, a ze skutecznej dobitki cieszył się Olli Palola.

"Sborna" błyskawicznie wyrównała. Podanie Wadima Szypaczjowa spod bandy było kapitalne, a Aleksander Owieczkin znalazł się niepilnowany tuż przed bramką zupełnie jakby wyrósł spod lodu! Obrócił się i strzałem z backhandu pokonał fińskiego bramkarza.

"Rossija, Rossija!" - niosło się na trybunach, a na lodzie jeśli ktoś mógł liczyć na delikatną przychylność arbitrów, to na pewno nie Finowie. Potwierdzenie? Kara dla Jarkko Immonena w 34. minucie. Po chwili na ławce kar dołączył do niego Petri Kontiola, w efekcie Rosjanie mieli minutę i cztery sekundy, aby wykorzystać podwójną przewagę. Rinne obronił cztery groźne strzały, ale piąta próba była zabójcza - Jewgienij Małkin trafił idealnie pod spojeniem słupka z poprzeczką.

Suomi musieli pilnować się, aby nie dawać sędziom pretekstu do odsyłania ich na ławkę kar, ale nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy gra się z Rosją w finale mistrzostw świata...

Na początku trzeciej tercji znów bronili się w osłabieniu i stracili czwartego gola. "Sborna" popisowo rozegrała zamek, a Danis Zaripow trafił do bramki zanim Rinne zdążył przemieścić się między słupkami. Gdy w 56. minucie Wiktor Tichonow podwyższył na 5-2 (także w przewadze), było już zupełnie jasne, że Rosja zdobędzie 27. mistrzostwo świata (łącznie z tytułami wywalczonymi pod szyldem ZSRR).

W niedzielnym meczu "Sbornej" nie mógł poprowadzić trener Olegs Znaroks, ukarany przez międzynarodową federację za kłótnię w półfinale z drugim trenerem Szwedów Rikardem Groenborgiem.

Hokejową elitę opuszczają Kazachstan i Włochy.

Autor: Mirosław Ząbkiewicz

Finał:

Rosja - Finlandia 5-2 (1-1, 2-1, 2-0)

Bramki: 1-0 Siergiej Szyrokow (Danis Zaripow) 10.45 w przewadze, 1-1 Liro Pakarinen (Jori Lehtera) 19.57, 1-2 Olli Palola (Pekka Jormakka, Jori Lehtera) 26.51 w przewadze, 2-2 Aleksander Owieczkin (Wadim Szypaczjow) 27.34, 3-2 Jewgienij Małkin (Danis Zaripow) 35.36 w podwójnej przewadze, 4-2 Danis Zaripow (Siergiej Szyrokow) 44.24 w przewadze, 5-2 Wiktor Tichonow (Aleksander Kutuzow, Nikołaj Kuljomin) 55.53 w przewadze.

Strzały: 39-26 (12-10, 18-5, 9-11).

Kary: 12-28 min (w tym 10 Miikka Salomaki).

Rosja: Siergiej Bobrowski (Andriej Wasilewski) - Denis Denisow, Maksym Czudinow; Aleksander Owieczkin, Siergiej Płotnikow, Wadim Szypaczjow - Aleksander Kutuzow, Jewgienij Miedwiediew; Wiktor Tichonow, Jewgienij Małkin, Nikołaj Kuljomin - Jegor Jakowlew, Anton Biełow; Danis Zaripow, Artjom Anisimow, Siergiej Szyrokow - Andriej Zubariew; Siergiej Kalinin, Jewgienij Dadonow, Aleksander Burmistrow, Jewgienij Kuzniecow.

Finlandia: Pekka Rinne (Mikko Koskinen) - Tuukka Mantyla, Juuso Hietanen; Jori Lehtera, Petri Kontiola, Liro Pakarinen - Atte Ohtamaa, Jere Karalahti; Olli Jokinen, Erik Haula, Leo Komarov - Tommi Kivisto, Ville Lajunen; Pekka Jormakka, Jarkko Immonen, Olli Palola - Jyri Marttinen, Miikka Salomaki; Tomi Sallinen, Jere Sallinen, Tommi Huhtala.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje