Reklama

Reklama

Awans reprezentacji Polski ratunkiem dla hokeja w naszym kraju

Rosyjski duet trenerów Igor Zacharkin - Wiaczesław Bykow najpierw dla swego kraju wywalczył dwa razy mistrzostwo świata, a dzisiaj wydźwignął reprezentację Polski na zaplecze światowej elity! Polacy na MŚ Dywizji IB w Wilnie pokonali naszpikowanych naturalizowanymi Kanadyjczykami Chorwatów 4-1 i bez względu na wynik sobotniego starcia z Wielką Brytanią mają zapewniony awans! Na dodatek za rok możemy być gospodarzami MŚ Dywizji IA!

Awans na zaplecze światowej elity był sprawą z gatunku być, albo nie być dla polskiego hokeja! Były prezes Piotr Hałasik zwinął się z dnia na dzień po niezrealizowaniu dziesiątków obietnic. Zostawił po sobie niezapłacone rachunki na kwotę około trzech mln zł. Sytuację próbuje ratować młody prawnik Dawid Chwałka, a w czerwcu nowym prezesem powinien zostać Mariusz Czerkawski - najlepszy Polak, jaki występował na taflach NHL. 

Reklama

Podczas, gdy piłkarze za każde wyjście na boisko w narodowych barwach do niedawna dostawali po kilka tys. euro, a teraz, jeśli nawet przegrają eliminacje do Euro 2016, skasują 3 mln zł, hokeiści nie mieli nic zagwarantowane.

- Powiedzieliśmy im z selekcjonerem Zacharkinem, że najpierw muszą wywalczyć awans, a później będzie rozmowa o ewentualnych nagrodach - zapowiadał przed MŚ w Wilnie prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Dawid Chwałka. - Ten awans był nam potrzebny jak woda rybie, do przetrwania całej dyscypliny w czasach kryzysu.

W ten sposób polski hokeista wrócił do korzeni zdrowego sportu - gra głównie dla "Orła Białego", pieniędzy może nie zobaczyć żadnych. Nawet jak ktoś idzie do pracy w supermarkecie, wie jakiej może spodziewać się zapłaty. "Biało-czerwoni" hokeiści są w innym świecie niż lukratywnie opłacani piłkarze. Nie dla nich fury za setki tys. zł i żel na głowie. Dla nich siódme poty na katorżniczych treningach.

- Takie konferencje powinniśmy organizować na lodowisku, byście państwo mogli zobaczyć, ile sił tam zostawiają nasi chłopcy - podkreślał Wiaczesław Bykow.

Bykow z Zacharkinem w pięknym stylu - awansem wywalczonym po czterech meczach - żegnają się z polskim hokejem. Odchodzą na świetnie płatną posadę trenerów w SKA Sankt Petersburg. Zacharkin wprawdzie deklaruje: - Z chęcią bym kontynuował współpracę z reprezentacją Polski, bo żal przerywać to, co zaczęliśmy dwa lata temu.

- To kurtuazja. Nie sądzę, aby Miedwiediew (właściciel SKA - przyp. red.), który w Petersburgu będzie im płacił kilka milionów euro rocznie, zgodził się na jakikolwiek romans z innym klubem, czy nawet reprezentacją - uważa Mariusz Czerkawski, który był również gorącym zwolennikiem pracy w reprezentacji duetu Zacharkin - Bykow.

Dawid Chwałka na kongresie światowego hokeja w maju, zgłosi kandydaturę Krakowa do organizacji przyszłorocznych MŚ Dywizji IA. W odróżnieniu od IO 2022 r. nie będzie to mrzonka, tylko impreza, którą przy dobrym lobbingu można wygrać.

Dużego turnieju rangi Dywizji IA MŚ, którego stawką jest awans do światowej czołówki, na obiekcie o pojemności co najmniej 10 tys. Polska nie miała od 2000 r. gdy rywalizacja toczyła się w katowickim "Spodku", a Czerkawski był liderem "Biało-czerwonych". Arena Kraków może pomieścić 15 tys. widzów i jest wyposażona w instalację mrożącą taflę lodową. Pierwsze mecze siatkarskie odbędą się w niej już za kilka tygodni, na otwarcie Ligi Światowej.

- Awans i ewentualna organizacja MŚ w Krakowie to bodźce, które mogą uratować polski hokej - powiedział nam redaktor Stanisław Snopek z TVP - gorący zwolennik tej dyscypliny w naszym kraju.

Dzięki awansowi polski hokej poprawił swoją pozycję startową przed nowym sezonem. Teraz trzeba jak najszybciej doprowadzić do wyborów, ułożyć pracę w reprezentacji Polski i ze szkoleniem młodzieży. Od mądrych i zdecydowanych działań jest uzależnione to, czy za rok będziemy marzyć tylko o trzymaniu się na zapleczu elity, czy o awansie do niej! 

Tu znajdziesz szczegóły z meczu Polska - Chorwacja!

Autor: Michał Białoński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje