Partner merytoryczny: Eleven Sports

Szokujące okoliczności meczu Polska - Słowacja. W tle zamach na premiera

W środę wieczorem (15 lipca, godz. 20.20) ma się odbyć mecz Polska - Słowacja w mistrzostwach świata Elity w hokeju na lodzie. Do hali w Ostrawie zmierzały tysiące słowackich kibiców. Jeszcze kilkadziesiąt minut temu nikt nie przypuszczał, a jakich okolicznościach będzie się toczył ten bój. W Słowacji dokonano bowiem zamachu na premiera kraju Roberta Fico.

Robert Fico/KENZO TRIBOUILLARD/AFP

Szokująca informacja ze Słowacji lotem błyskawicy dotarła do czeskiej Ostrawy.

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova. Strzały padły przed miejscowym Domem Kultury, gdzie obradowało rząd. Polityk ma rany brzucha. Słowackie media piszą o poważnym stanie prezydenta.

Hokej MŚ 2024. Polska - Francja. Skrót meczu. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport

Zamach na Roberta Fico, kibice w Ostrawie zaczynają reagować

Zresztą na profilu premiera pojawił się komunikat, z którego wynika, że jego stan jest poważny. Fico został przetransportowany do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, bo Bratysława była za daleko. Potrzebna była bowiem natychmiastowa akcja lekarzy.

- Jest w stanie zagrażającym życiu (...) Rozstrzygną najbliższe godziny" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Na razie nie ma informacji o tym, czy wydarzenia ze Słowacji wpłynął na mecz w Ostrawie, w którym wieczorem w ramach mistrzostw świata Elity w hokeju na lodzie mają się spotkać Polska i Słowacja.

Na pewno jednak sytuacja jest trudna nie tylko dla słowackiej reprezentacji, ale też dla trenera polskiej kadry Roberta Kalabera, który jest Słowakiem.

W ostrawskiej Fan Zonie jest już mnóstwo kibiców ze Słowacji. Zabawa trwa na całego, choć ludzie zaczynają wymieniać informacje o zamachu między sobą.

To straszne. Najważniejsze, że złapali napastnika. Wszyscy tutaj żyjemy hokejem, ale coraz więcej osób mówi o zamachu

~ powiedział mi jeden ze słowackich kibiców.

Dla naszych południowych hokejowe MŚ są wielkim świętem dla kraju, które teraz zostało jednak zakłócone.

- Co roku cały naród jednoczy się wokół hokeja. Wszyscy oglądają mecze. Karczmy są pełne kibiców. W tym roku gra w kadrze wielu zawodników z NHL, więc zainteresowanie jest jeszcze większe. Mistrzostwa świata w hokeju są co roku jednym wielkim świętem na Słowacji. Bez względu na polityczną sytuację, która teraz jest taka, a nie inna, hokej łączy cały naród - mówił niedawno Kalaber w rozmowie z Interia Sport.

Z Ostrawy - Tomasz Kalemba i Piotr Jawor, Interia Sport

Robert Fico/EPA/Szilard Koszticsak/PAP
Robert Kalaber, selekcjoner Polaków, w naszym boksie/Jarek Praszkiewicz/PAP
Kibice Słowacji w Fan Zonie/ EPA/LUKAS KABON /PAP

INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem