Reklama

Reklama

Rodziny uznały śmierć trójki wspinaczy z K2. "Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy"

Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w Skardu, rodziny Muhammada Al Sadpary, Johna Snorriego i Juana Pablo Mohra uznały ich śmierć. Oficjalnie o śmierci himalaistów poinformował też rząd Pakistanu. Trójka wspinaczy zaginęła w trakcie ataku szczytowego na K2 w pierwszym tygodniu lutego.

Pakistańczyk Muhammad Ali Sadpara, Islandczyk John Snorri oraz Chilijczyk Juan Pablo Mohr, pozostawali uznawani za zaginionych po ataku szczytowym na K2, jakiego dokonywali w pierwszym tygodniu lutego.

Intensywne poszukiwania trwały kilka tygodni. Pomagał w nich Dawa Sherpa (kierownik ekspedycji), a wsparcia udzieliły rządy Pakistanu i Islandii oraz inni himalaiści, między innymi Simone Moro i Vanessa O'Brien. Odwołana została akcja ratunkowa.

Reklama

- Z głębokim smutkiem uznajemy zaginionych wspinaczy - Alego Sadparę, Johna Snorriego, Juana Pablo Mohra - za zmarłych. Mimo misji poszukiwawczej nie udało się ich znaleźć miejsca ich pobytu. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy - oświadczył Rajar Nasir Ali Khan minister turystyki w Pakistanie.

Na konferencji prasowej oprócz Ali Khana obecne były rodziny Sadpary, Snorriego i Pablo Mohry. Na konferencji Sajid Al Sadpara, syn zmarłego Alege, zapowiedział, że będzie kontynuował misję ojca i spełni jego marzenie o zdobyciu K2. 

Oznajmił też, że będzie dążył do odnalezienia ciał zmarłych. We wcześniejszym etapie wspinaczki Sajid towarzyszył ojcu w wyprawie, zrezygnował jednak podobnie jak Tamara Lunger. 

Muhammad Sadpara to zdobywca ośmiu ośmiotysięczników, w tym pierwszy zimowy zdobywca Nanga Parbat (2016) z Baskiem Alexem Txikonem i Włochem Simone Moro.

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie

Sprawdź!

W 2012 r. brał udział w polskiej zimowej wyprawie na Gaszerbrum I (8068 m) zakończonej pierwszym zimowym wejściem na ten szczyt w Karakorum przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba. Sadpara uczestniczył w ataku szczytowym, ale ze względu na odmrożenia musiał się wycofać.

"Ja i moja rodzina straciliśmy dobrodusznego bliskiego człowieka, a naród pakistański odważnego, pełnego pasji rodaka" - powiedział Sajid Sadpara.

16 stycznia dziesięciu Nepalczyków dokonało historycznego wyczynu wchodząc na K2 - ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. W piątek na K2, drugim co do wysokości szczycie globu, lecz uważanym za najtrudniejszy technicznie, doszło do kolejnej tragedii.

Zginął bułgarski himalaista 42-letni Atanas Skatow, zdobywca 10 z 14 ośmiotysięczników, w tym Everestu dwoma różnymi drogami. W pierwszym tygodniu lutego szczyt K2 próbowała zdobyć Magdalena Gorzkowska, co zakończyło się niepowodzeniem.

MR

Dowiedz się więcej na temat: Muhammad Ali Sadpara | John Snorri | Juan Pablo Mohr

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje