Reklama

Reklama

Himalaizm. Zimowa wyprawa na K2 weszła na szczyt!

Historyczne osiągnięcie, czyli zimowe wejście na szczyt K2 (8611 m n.p.m.), stało się faktem! Do tej pory nie udało się to nikomu. 16 stycznia 2021 roku tej sztuki dokonało 10 Nepalczyków.

Poinformował o tym za pomocą portalu społecznościowego jeden z Szerpów uczestniczących w udanym ataku - Chhang Dawa.

"Zrobiliśmy to, uwierzcie mi, zrobiliśmy to - wejście na szczyt, którego wcześniej nikt nie dokonał" - napisał.

W ataku szczytowym przy użyciu butli z tlenem brało udział dziesięciu wspinaczy: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa.

Dzień wcześniej czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m n.p.m.) w Karakorum połączyli siły i dotarli do 7800 m, co było już zimowym rekordem wysokości na ostatnim niezdobytym ośmiotysięczniku o tej porze roku.

Do tej pory rekord na K2 o tej porze roku należał do uczestników polskiej ekspedycji. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem i jej trzej członkowie: Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko dotarli do 7650 m, zakładając obóz IV.

Reklama

Po raz pierwszy atakowano ją na przełomie 1987 i 1988 roku, a międzynarodową grupą kierował wówczas Andrzej Zawada.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź

W składzie ekipy, która teraz zdołała założyć obóz IV wykorzystując okno pogodowe, są wspinacze z zespołu Nepalczyka Nirmala Purji (w 2019 r. w ciągu 189 dni zdobył z tlenem wszystkie 14 ośmiotysięczników), ekipy Mingmy Gyalje (także zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum) oraz komercyjnej wyprawy organizowanej przez agencję Seven Summit Treks.

W tej ostatniej uczestniczy także Magdalena Gorzkowska. 28-letnia Polka, była lekkoatletka, jak wynika z jej czwartkowego wpisu na portalu społecznościowym, także wyruszyła z bazy i chce osiągnąć obóz III. Gorzkowska zdobyła do tej pory trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest (2018), Makalu (obydwa z tlenem) i Manaslu (2019).

K2 to najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości na Ziemi.

Interia pisała o tym tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy