Reklama

Reklama

Andrzej Bargiel znów wyruszy w Karakorum. Przyszedł czas na dziewicze szczyty

Polski skialpinista ponownie postawił przed sobą wyzwanie. Tym razem celem Andrzeja Bargiel wraz z jego 4-osobową ekipą będzie niezdobyty jeszcze szczyt Yawash Sar II, a także Laila Peak oraz zjazd na nartach po ich stromych stokach. Początek wprawy na dziewicze sześciotysięczniki już 19 kwietnia.

Andrzej Bargiel 19 kwietnia ponownie wyruszy w podróż do Pakistanu. Tym razem jego celem w Karakorum nie będą oblegane wierzchołki ośmiotysięczników, lecz niższe, sześciotysięczne szczyty.

Skialpinista we wsparciu z zespołem chce wdrapać się na niezdobyty jeszcze szczyt Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) oraz nieco niższy Laila Peak (6096 m n.p.m.), charakteryzujący się wyjątkowym, strzelistym kształtem.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Bargiel przyznał, że tym razem wyprawa omija komercyjne i popularne w ostatnim czasie ośmiotysięczniki. Mimo to nie zabraknie trudności i stromizn, z których przyjdzie im zjechać na nartach.

Reklama

"To fajne, że pomimo tego, że działalność górska w najwyższe góry jest zaawansowana, udaje nam się znaleźć dziewicze szczyty i mamy nadzieję, uda nam się z nich zjechać. [...] Laila Peak - zamarzyłem, aby z tego szczytu zjechać. Myślę, że będziemy mieli co robić. Nie są bardzo wysokie, ale strome" - powiedział Bargiel.

Do Karakorum wyruszy pięcioosobowa ekipa. Oprócz popularnego skialpinisty, w zespole znajdą się również: Jędrek Baranowski, Darek Załuski, Kuba Grzela oraz Bartek Pawlikowski.

Jak można zauważyć, tym razem w składzie zabraknie Bartka Bargiela, który w tym samym czasie ma w planach realizację wyprawy w jeszcze wyższych górach. Oprawa fotograficzna będzie leżeć zatem w rękach specjalizującego się w fotografii górskiej Pawlikowskiego. Zespół zasili również Załuski, który zajmie się oprawą filmową. Już teraz wiadomo, że nie zabraknie ujęć z drona.

Bargiel o poczuciu eksploracji i chęci bycia blisko gór

"W tym roku jest wyjątkowy moment, bo pierwszy raz będę działał w zespole narciarskim z Jędrkiem Baranowskim - jeden z najlepszych narciarzy pozatrasowych" - przyznał Bargiel.

Baranowski ma szczególny apetyt przed wyjazdem do Pakistanu. Będzie to bowiem jego pierwsza wyprawa w tak wysokie góry. Liczy przede wszystkim na zdobycie nowych doświadczeń oraz przeżycie niezwykłej przygody.

Również Załuski nie może doczekać się pierwszych działań u stóp sześciotysięczników.

"Bardzo się cieszę na tę wyprawę. Niezwykle miło wspominam wyjazdy z Andrzejem. Czuć tam jego ideę przewodnią, żeby cieszyć się z obecności w górach i mam nadzieję, że będzie tak też tym razem" - powiedział podczas konferencji prasowej Załuski.

Na kilka dni przed startem wyprawy jej uczestnikom pozostały już ostatnie przygotowania i pakowanie bagaży. Ekspedycja zgodnie z planem ma potrwać miesiąc.

"To nie jest tak, że jedziemy tam, bo chcemy być pierwsi. Ważne jest poczucie eksploracji, złapanie przestrzeni i oddechu i poczucie wolności po długim czasie, gdy nie wyjeżdżaliśmy w wysokie góry" - dodał Andrzej Bargiel.

AB


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje