Liga fińska - Veikkausliiga: HJK Helsinki - FC Lahti 2-2 (2-0,2-2)

23 października na Telia 5G -areena odbył się mecz rozgrywek fińskiej Veikkausliiga pomiędzy drużynami HJK Helsinki a FC Lahti. Starcie zakończyło się zwycięstwem FC Lahti, który wywalczyło awans wygrywając serię rzutów karnych 4-1. Na stadionie zasiadło 2,097 widzów.

J. Assehnoun 78'

Występujące tu drużyny w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 64 razy. Zespół HJK Helsinki wygrał aż 33 razy, zremisował 15, a przegrał tylko 16.

Od pierwszych minut jedenastka FC Lahti zawzięcie atakowała bramkę przeciwników. Linia obrony drużyny HJK Helsinki była jednak dobrze ustawiona i żaden z ataków nie zakończył się utratą bramki. Jedyną kartkę w pierwszej połowie sędzia pokazał Jerónimowi Amionemu z zespołu gości. Była to 31. minuta spotkania.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy HJK Helsinki w 33. minucie spotkania, gdy Petteri Forsell strzelił z karnego pierwszego gola. Trener HJK Helsinki wyciągnął asa z rękawa i wpuścił na boisko Evansa Mensaha. W bieżącym sezonie ten pomocnik wchodził już jako rezerwowy pięć razy i ma na koncie sześć zdobytych bramek. Murawę musiał opuścić Petteri Forsell. Posunięcie trenera było słuszne. Evansa Mensaha strzelił kolejnego gola w 37. minucie spotkania.

Zespół gości ruszył do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację szybko wykorzystała jedenastka HJK Helsinki, zdobywając kolejną bramkę. W tej samej minucie nie dał szans obrony bramkarzowi Evans Mensah. To już siódme trafienie tego zawodnika w sezonie.

W 58. minucie Jani Tanska został zastąpiony przez Brenta Lepistu. W 62. minucie w drużynie HJK Helsinki doszło do zmiany. Tim Vayrynen wszedł za Kaana Kairinena. W 68. minucie gola kontaktowego strzelił z rzutu karnego Josu. Piłkarz ten strzela jak na zawołanie. To już jego siódme trafienie w sezonie.

Na 21 minut przed zakończeniem drugiej połowy arbiter przyznał kartkę Timowi Vayrynenowi z HJK Helsinki.

Zespół gospodarzy niedługo cieszył się prowadzeniem. Trwało to 10 minut, drużyna FC Lahti doprowadziła do remisu. Bramkę zdobył Jasin-Amin Assehnoun. Do końca pojedynku wynik nie uległ zmianie. Mecz zakończył się rezultatem 2-2.

Joona Tiainen
98′ Nikolai Alho
Mikko Hauhia
109′ Faith Obilor
. Josu  68′ (k.)
 33′ (k.) 35′ Petteri Forsell
Matti Klinga101′
62′ Kaan Kairinen
Lassi Forss114′
35′  37′ 106′ Evans Mensah
Teemu Jäntti101′
Matti Peltola
Pekka Lagerblom108′
98′ 115′ Ivan Tarasov
Pyry Lampinen
106′ Erfan Zeneli
Brent Lepistu58′
62′ 69′ Tim Vayrynen
Ville Salmikivi

W 98. minucie w jedenastce HJK Helsinki doszło do zmiany. Ivan Tarasov wszedł za Nikolaiego Alha. Chwilę później trener FC Lahti postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 101. minucie na plac gry wszedł Teemu Jäntti, a murawę opuścił Matti Klinga.

W 106. minucie Evans Mensah został zmieniony przez Erfana Zenelego, co miało wzmocnić zespół HJK Helsinki. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Eemelego Virtę na Pekkę Lagerbloma oraz Jasina-Amina Assehnouna na Lassiego Forssa. Sędzia pokazał żółte kartki zawodnikom HJK Helsinki: Faith Obilor w 109. i Ivanowi Tarasovowi w 115. minucie.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W rzutach karnych wygrała drużyna gospodarzy. Seria jedenastek zakończyła się wynikiem 4-1.

Zawodnicy gospodarzy obejrzeli w meczu trzy żółte kartki, a ich przeciwnicy jedną.

Jedni i drudzy dokonali po cztery zmiany.