Liga fińska - 17. kolejka Veikkausliiga: HJK Helsinki - Vaasan Palloseura 1-1 (0-1)

27 lipca na Telia 5G -areena odbyło się spotkanie 17. kolejki fińskiej Veikkausliiga pomiędzy drużynami HJK Helsinki i Vaasanu. Pojedynek zakończył się remisem 1-1. Mecz obejrzało 3 002 widzów.

A. Ebwelle 45'

Występujące tu jedenastki w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 60 razy. Zespół HJK Helsinki wygrał aż 41 razy, zremisował 13, a przegrał tylko sześć.

Początek spotkania nie zapowiadał emocjonującego meczu. Piłkarze starali się wypracowywać sytuacje, ale gra nie kleiła się obu drużynom. Sędzia miał niewiele pracy. Dopiero w drugim kwadransie coś zaczęło się dziać na boisku. W 26. minucie kartkę dostał Jesper Engström z zespołu gości.

W 39. minucie Martti Haukioja zastąpił Eera-Mattiego Auvinena. W drugiej minucie doliczonego czasu gry sędzia ukarał kartką Eetu Vertainena, zawodnika HJK Helsinki.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy Vaasanu w 45. minucie spotkania, gdy Alain Ebwelle strzelił z rzutu karnego pierwszego gola. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem drużyny Vaasanu.

W 49. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Ivana Tarasova z HJK Helsinki, a w 50. minucie Jerry'ego Voutilainena z drużyny przeciwnej. W 54. minucie w zespole HJK Helsinki doszło do zmiany. Riku Riski wszedł za Eetu Vertainena.

Jedenastka HJK Helsinki wyrównała wynik meczu. W tej samej minucie na listę strzelców wpisał się Tim Vayrynen.

Chwilę później trener Vaasanu postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 59. minucie na plac gry wszedł Aatu Laatikainen, a murawę opuścił Jonas Häkkinen. W 65. minucie Jerry Voutilainen został zmieniony przez Stevena Morrisseya, co miało wzmocnić zespół Vaasanu. Trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Erfana Zenelego na Evansa Mensaha w 79. minucie. Trener HJK Helsinki postanowił zagrać agresywniej. W 82. minucie zmienił pomocnika Santeriego Väänänena i na pole gry wprowadził napastnika Akselego Pelvasa, który w bieżącym sezonie ma na koncie jedną bramkę. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko wyjdzie na prowadzenie. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego jedenastki wciąż miały problemy ze skutecznością.

Na boisku zrobiło się niespokojnie. Aby opanować sytuację w 90. minucie, sędzia pokazał żółte kartki zawodnikom drużyny gości: Juhowi Lähdemu i Timiemu Lahtiemu. Do końca starcia rezultat nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się wynikiem 1-1.

Hindrek Ojamaa
49′ Ivan Tarasov
Alain Richard Ebwelle  45′ (k.)
82′ Santeri Väänänen
Juho Lähde90′
79′ Erfan Zeneli
Samba Sillah
 54′ Tim Vayrynen
Jerry Voutilainen50′ 65′
45′ 54′ Eetu Vertainen
Aatu Laatikainen59′
79′ Evans Mensah
Fabrice Ngarura Gatambiye
54′ Riku Riski
Sebastian Strandvall
82′ Akseli Pelvas
Steven Morrissey65′

Remis od samego początku „wisiał w powietrzu”. Obie drużyny utrzymywały się przy piłce praktycznie tyle samo czasu. Mecz był bardzo wyrównany, od pierwszej do ostatniej minuty. Z przebiegu meczu nie wynikało, że jedna z drużyn będzie potrafiła przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Posiadanie piłki rozłożyło się równomiernie na obie drużyny.

Zawodnicy gospodarzy obejrzeli w meczu dwie żółte kartki, natomiast ich przeciwnicy cztery.

Oba zespoły wykorzystały wszystkie zmiany.