Liga fińska - 12. kolejka Veikkausliiga: HJK Helsinki - IFK Mariehamn 6-1 (4-1)

30 sierpnia na Bolt Arena odbył się pojedynek 12. kolejki fińskiej Veikkausliiga pomiędzy drużynami HJK Helsinki i IFK Mariehamn. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem HJK Helsinki 6-1. Mecz obejrzało 1 696 widzów.

A. Ademi 10'

Dotychczasowa historia spotkań między drużynami jest bardzo bogata. Na 54 starcia jedenastka HJK Helsinki wygrała 38 razy i zanotowała pięć porażek oraz 11 remisów.

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Fani jeszcze dobrze nie rozsiedli się na trybunach, a już padł pierwszy gol w tym spotkaniu. W ósmej minucie po gwizdku arbitra oznaczającego początek spotkania bramkę zdobył Riku Riski.

W dziewiątej minucie kartkę dostał Bubacar Djaló, piłkarz HJK Helsinki.

Zespół gości wyrównał wynik meczu. W 10. minucie po gwizdku arbitra oznaczającego początek spotkania na listę strzelców wpisał się Albion Ademi. To już dziesiąte trafienie tego zawodnika w sezonie.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy HJK Helsinki w 11. minucie spotkania, gdy Atomu Tanaka zdobył drugą bramkę. W 14. minucie arbiter ukarał kartką Nikolaiego Alha, zawodnika gospodarzy.

Zespół IFK Mariehamn ruszył do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała jedenastka gospodarzy, strzelając kolejnego gola. W 29. minucie trafił Roope Riski. Można się było tego spodziewać, w tym sezonie jest naprawdę skuteczny i wielokrotnie trafiał do siatki rywali. Ma już na swoim koncie osiem zdobytych bramek.

Pod koniec pierwszej połowy rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. W 41. minucie Roope Riski ponownie zdobył bramkę zmieniając wynik na 4-1.

Na drugą połowę drużyna IFK Mariehamn wyszła w zmienionym składzie, za Aapa Mäenpäę wszedł Lassi Järvenpää. Po pierwszym kwadransie od gwizdka rozpoczynającego drugą część meczu sędzia pokazał kartkę Akselemu Pelvasowi z jedenastki gości.

Chwilę później trener HJK Helsinki postanowił wpuścić trochę wiecej świeżości w linię napadu i w 64. minucie zastąpił zmęczonego Davida Brownego. Na boisko wszedł Eetu Vertainen, który miał za zadanie częściej niepokoić obrońców drużyny przeciwnej. W tej samej minucie Peter Makrillos zastąpił Johannesa Laaksonena. W tej samej minucie w zespole IFK Mariehamn doszło do zmiany. Riku Sjöroos wszedł za Mikka Sumusalę.

W 69. minucie do własnej bramki trafił zawodnik IFK Mariehamn Frankline Okoye.

Prawie natychmiast Riku Riski wywołał eksplozję radości wśród kibiców HJK Helsinki, strzelając kolejnego gola w 73. minucie starcia. W 74. minucie boisko opuścili zawodnicy HJK Helsinki: Casper Terho, Pyry Hannola, a na ich miejsce weszli Riku Riski, Bubacar Djaló.

Chwilę później trener IFK Mariehamn postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 75. minucie na plac gry wszedł Joel Karlström, a murawę opuścił Niilo Mäenpää. W 77. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Atomu Tanakę z HJK Helsinki, a w pierwszej minucie doliczonego czasu pojedynku Gustava Backalidena z drużyny przeciwnej. W 82. minucie w drużynie IFK Mariehamn doszło do zmiany. Maximo Tolonen wszedł za Albiona Ademiego.

Do końca meczu rezultat nie uległ zmianie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6-1.

Oskari Forsman
14′ Nikolai Alho
Robin Buwalda
Valtteri Moren
Aapo Mäenpää46′
Luis Carlos Murillo
Frankline Okoye Chinacherem 69′ (samob.)
Daniel O'Shaughnessy
Mikko Sumusalo64′
9′ 74′ Bubacar Boi Djaló
Kalle Taimi
Lucas Lingman
Gustav Backaliden90′
 8′, 73′ 74′ Riku Riski
Peter Michael Makrillos64′
64′ David Eric Browne
Niilo Mäenpää75′
 29′, 41′ Roope Riski
Albion Ademi  10′ 82′
 11′ 77′ Atomu Tanaka
Lassi Järvenpää46′
74′ Pyry Hannola
Johannes Laaksonen64′
74′ Casper Terho
Joel Karlström75′
Tim Vayrynen
Riku Sjöroos64′
64′ Eetu Vertainen
Maximo Tolonen82′

Piłkarze gospodarzy dostali w meczu trzy żółte kartki, natomiast ich przeciwnicy dwie.

Zespół HJK Helsinki w drugiej połowie wykorzystał wszystkie zmiany. Natomiast drużyna gości w drugiej połowie wymieniła pięciu graczy.