1. kolejka Veikkausliiga: Rovaniemen Palloseura - FC Honka 1-2 (0-0)

7 kwietnia na Rovaniemen Keskuskenttä w Rovaniemi odbył się pojedynek 1. kolejki fińskiej Veikkausliiga pomiędzy drużynami Roavaniemenu i FC Honka. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem FC Honka 2-1. Na stadionie stawiło się 1 618 widzów.

1. kolejka Finlandia - Veikkausliiga
2019-04-07 13:00 | Stadion: Rovaniemen Keskuskenttä | Widzów: 1618 | Arbiter: O. Hämäläinen
G. Baah 71'

Dotychczasowa historia spotkań między drużynami jest bardzo bogata. Na 21 meczów zespół FC Honka wygrał 12 razy i zanotował cztery porażki oraz pięć remisów.

Od pierwszych minut zespół FC Honka zawzięcie atakował bramkę przeciwników. Linia obrony drużyny Roavaniemenu była jednak dobrze ustawiona i żaden z ataków nie zakończył się utratą bramki. Obie drużyny schodziły na przerwę przy bezbramkowym wyniku.

Fani jeszcze dobrze nie rozsiedli się na trybunach po przerwie, a już padła pierwsza bramka w tym spotkaniu. W 48. minucie na listę strzelców wpisał się Borjas Martín.

Trener Roavaniemenu postanowił zagrać agresywniej. W 60. minucie zmienił pomocnika Tommiego Jänttiego i na pole gry wprowadził napastnika Tarika Kadę. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Pomimo strzelenia gola nie udało się odwrócić losów meczu gdyż przeciwnicy także zdobyli bramkę. W 69. minucie Lucas Kaufmann został zastąpiony przez Dembę Savage'a. Na 20 minut przed zakończeniem drugiej połowy arbiter pokazał kartkę Sampowi Ali, piłkarzowi gospodarzy.

Drużyna gospodarzy ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała jedenastka FC Honka, strzelając kolejnego gola. W 71. minucie wynik na 0-2 podwyższył Gideon Baah.

W 72. minucie Henrik Ölander został zmieniony przez Tuomasa Kaukuę, a za Juha Hyvärinena wszedł na boisko Niklas Jokelainen, co miało wzmocnić zespół Roavaniemenu. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Luisa Silvę na Joela Perovuo. Na kwadrans przed zakończeniem spotkania kartkę obejrzał Luis Silva z FC Honka.

Zawodnicy Roavaniemenu szybko odpowiedzieli zdobyciem bramki. W 81. minucie kontaktowego gola dla jedenastki Roavaniemenu strzelił Niklas Jokelainen.

Na boisku zrobiło się niespokojnie. Aby opanować sytuację na siedem minut przed zakończeniem meczu, arbiter pokazał żółte kartki zawodnikom obu drużyn: Mohamadou Sissoko i Mikkowi Sumusali. W doliczonej trzeciej minucie pojedynku w zespole FC Honka doszło do zmiany. Arlind Sejdiu wszedł za Juhę Hakolę. Drużynie Roavaniemenu zabrakło czasu, żeby zadać decydujący cios i spotkanie zakończyło się skromnym zwycięstwem jedenastki FC Honka.

Timothy Murray
79′ Juho Hyvärinen
Henri Aalto
72′ Henrik Ölander
Gideon Baah  71′
Atte Sihvonen
Robert Ivanov
83′ Mohamadou Sissoko
Mikko Sumusalo83′
Taye Taiwo
Juha Hakola90′
60′ Tommi Jäntti
Borjas Martín González  48′
70′ Sampo Ala
Luis Saúl Silva López75′ 75′
Juhani Kangas
Rasmus Leislahti
Kalle Katz
Tommi Saarinen
60′ Tarik Kada
Joel Perovuo75′
72′ Tuomas Kaukua
Konsta Rasimus
Eetu Muinonen
Abel Miguel Suárez Torres
79′  81′ Niklas Jokelainen
Demba Savage69′
Matias Tamminen
Arlind Sejdiu90′

Piłkarze obu drużyn dostali po dwie żółte kartki.

Obie drużyny wykorzystały wszystkie zmiany w drugiej połowie.

Już w najbliższą sobotę zespół Roavaniemenu rozegra kolejny mecz w Seinäjokiem. Jego przeciwnikiem będzie Kokkolan Pallo-Veikot. Natomiast 15 kwietnia IFK Mariehamn zagra z drużyną FC Honka na jej terenie.