Reklama

Reklama

Formuła 1. Kimi Räikkönen za zaostrzeniem kar za niebezpieczną jazdę

Kierowca teamu Ferrari Fin Kimi Räikkönen uważa, że zaostrzenie w Formule 1 kar nakładanych przez stewardów powinno w znacznym stopniu wyeliminować "głupotę" niektórych zawodników stwarzających poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

Fin chwali Międzynarodową Federację Samochodową (FIA) za systematycznie prowadzone działania, które rozszerzają pakiet uprawnień stewardów. Jak mówi: "nowe opcje kar i system punktowy to jeden z dobrych sposobów na powstrzymanie głupich zachowań na torach wyścigowych, w których często przodują młodzi kierowcy".

Reklama

- Jeżeli będziesz wystarczająco "mocny", gdyż otrzymasz takie uprawnienia, jesteś w stanie powstrzymać głupotę. Bez tego rola stewarda będzie się skupiała wyłącznie na obserwacji i nakładaniu kar po fakcie" - przyznał Räikkönen.

Fin proponuje, aby paleta kar została znacznie rozszerzona, a w skrajnych przypadkach stewardzi mają mieć nawet możliwość wykluczenia kierowcy z wyścigu.

Obecnie są oni przez niektórych zawodników stale krytykowani za zbyt dolegliwe kary za przewinienia, które - zdaniem kierowców - nie powodowały żadnego poważnego zagrożenia.

Jednym z tych, którym nie podoba się propozycja Fina jest Holender Max Verstappen.

- Trudno jest obiektywnie ocenić każde wykroczenie na torze. Już nie raz zdarzało się, że podczas jednego wyścigu kogoś ukarano np. 10 sekundami, a w kolejnym za takie same przewinienie innego kierowcy kary nie było. Nie mogą wśród nas być lepsi i gorsi - uważa kierowca Red Bulla.

W klasyfikacji mistrzostw świata na dwie rundy przed zakończeniem tegorocznej rywalizacji Räikkönen plasuje się na trzeciej pozycji, natomiast Verstappen jest piąty.

Po tym sezonie Fin przejdzie z Ferrari do Saubera. Jak podkreśla, jest z tego zadowolony, gdyż przez następne dwa lata będzie mógł spędzać więcej czasu z rodziną. Räikkönen mieszka w Szwajcarii w posiadłości "Villa Butterfly" w Baar pod Zurychem, którą kupił w 2009 roku za 24 miliony dolarów. Dom ma powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych, dwa baseny, a w garażu może parkować 10 samochodów.

Siedziba Saubera, z którym podpisał dwuletni kontrakt, zlokalizowana jest również w Szwajcarii, w Hinwil. O ewentualnej zmianie teamu przez Verstappena na razie nic nie wiadomo.

Dowiedz się więcej na temat: Kimi Räikkönen | Max Verstappen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje