Reklama

Reklama

Formuła 1. Hamilton może mieć w niedzielę siódmy tytuł

Brytyjczyk Lewis Hamilton już w niedzielę może cieszyć się z czwartego z rzędu tytułu mistrza świata Formuły 1. Jeśli wyścig o Grand Prix Turcji ułoży się po jego myśli, odniesie siódmy taki sukces w karierze i wyrówna kolejny rekord Michaela Schumachera.

Hamilton już poprawił dokonania legendarnego Niemca m.in. pod względem liczby zwycięstw w wyścigach oraz wywalczonych pole position. Kierowca Mercedesa ma tak dużą przewagę w klasyfikacji generalnej, że trudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym nie zostanie w tym sezonie mistrzem świata. Schumacher zdobył siedem tytułów w latach 1994-2004.

Brytyjczyk zgromadził 282 punkty i na cztery rundy przed końcem (do zdobycia pozostały 104 pkt) wyprzedza o 85 kolegę z teamu Fina Valtteriego Bottasa. Trzeci Holender Max Verstappen (Red Bull) ma 162 pkt i walczy już jedynie o tytuł wicemistrza. Nikt z pozostałych zawodników nie osiągnął nawet granicy stu punktów.

Reklama

Jak wyliczono na oficjalnej stronie internetowej Formuły 1, Bottas utrzyma się w walce o mistrzostwo - przynajmniej teoretycznie - jeśli zdobędzie o osiem punktów więcej od Hamiltona. Gdyby zatem Fin był pierwszy i zgarnął też dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie, nic nie będzie przesądzone, nawet jeśli Brytyjczyk ukończy wyścig na drugiej pozycji.

Tak czy inaczej, kwestia zwycięstwa w klasyfikacji generalnej kierowców jest już raczej rozstrzygnięta, natomiast w kategorii konstruktorów Mercedes ma już tytuł w kieszeni. Dlatego uwaga skupia się na przyszłości samego Hamiltona, który zasugerował, że przedłużenie kończącego się po tym sezonie kontraktu to wciąż sprawa otwarta.

"Chciałbym tu być także w przyszłym roku, ale nie ma takiej gwarancji. Interesuje mnie też wiele innych rzeczy, więc czas pokaże" - powiedział zwycięzca 93 wyścigów o GP, o dwóch więcej niż Schumacher.

Tor Intecity Instanbul Park będzie gospodarzem rundy mistrzostw świata F1 po raz pierwszy od 2011 roku. Wtedy zwyciężył tam Niemiec Sebastian Vettel. Wygraną na tym obiekcie ma także Hamilton - dokonał tego w 2010 roku.

Po torze jeździ się nietypowo, bo przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a jego najbardziej rozpoznawalnym fragmentem jest ósmy zakręt. To raczej sekwencja łuków o różnych promieniach, które kierowcy mogą pokonywać z ogromną prędkością, a więc i z wielkimi przeciążeniami.

Treningi zaplanowano na piątek na 9 i 13 oraz na sobotę na 10 czasu polskiego. Po ostatniej sesji o 13 rozpoczną się kwalifikacje, a start niedzielnego wyścigu przewidziany jest na 11.10.

mm/ krys/
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy