Reklama

Reklama

Formuła 1. Grzegorz Gac: Jak Kubica nie został mistrzem świata

Analiza listy mistrzów świata Formuły 1 ostatnich lat pokazuje, że najlepsze zespoły wywodzą się z krajów niemieckojęzycznych. Niemiecka (a także austriacka) precyzja i dokładność jest wręcz legendarna, a procedury nie pozostawiają niczego przypadkowi, nawet jeżeli fabryki zespołów znajdują się na wyspach brytyjskich. Dlaczego nie ma na tej liście BMW, skoro Robert Kubica był na dobrej drodze do tytułu dla bawarskiej marki w 2008? - pyta ekspert Interii Grzegorz Gac.

Wchodząc do Formuły 1 BMW miało konkretny plan, zakładający osiąganie kolejnych etapów krok po kroku. Już w pierwszym sezonie było podium, a w kolejnym - drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Trzeci sezon przyniósł upragnione pierwsze pole position i zwycięstwo - oba wywalczył Robert Kubica.

Reklama

Sezon 2008 zaczął się dla zespołu BMW Sauber znakomicie. Nick Heidfeld był drugi na inauguracji w Australii, a Kubica dołożył kolejne miejsca na podium w Malezji i Bahrajnie. Potem przyszła pora na fenomenalne drugie miejsce w Grand Prix Monaco i wreszcie niezapomniane zwycięstwo w Montrealu.

Przed rozpoczęciem weekendu w Kanadzie pytano Kubicę o niezwykle groźny wypadek sprzed roku. W niedzielę popołudniu nikt już nie zadawał pytań. Wszyscy byli pełni podziwu dla polskiego kierowcy. Atmosfera euforii nie udzieliła się jednak siedzibie zespołu BMW, gdzie potraktowano to jako kolejny punt do odhaczenia w realizacji planu.

Kolejnym etapem była dla BMW walka o mistrzostwo świata, ale w następnym sezonie. Dlatego niemiecka marka postawiła krzyżyk na sezonie 2008 w kluczowym momencie, gdy polski kierowca objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej kierowców...

Jak przyznał wiele lat później Kubica, wiedział, co się święci i od razu na konferencji prasowej po wyścigu próbował swoimi wypowiedziami wywrzeć presję na BMW, aby kontynuować rozwój samochodu. Głos Polaka nie został wysłuchany.

Dowiedz się więcej na temat: Robert Kubica

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje