Twente Enschede - Ajax Amsterdam 1-3 (0-1). Liga holenderska - 16. kolejka Eredivisie

W starciu 16. kolejki holenderskiej Eredivisie, które rozegrane zostało 14 stycznia, drużyna Twente przegrała z AFC Ajax 1-3 (0-1). Spotkanie odbyło się na De Grolsch Veste w Enschede.

K. Huntelaar 90',90'

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 53 pojedynki jedenastka AFC Ajax wygrała 33 razy i zanotowała 10 porażek oraz 10 remisów.

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Już na początku meczu piłkarze AFC Ajax nie dali szansy bramkarzowi drużyny przeciwnej. W siódmej minucie na listę strzelców wpisał się Sébastien Haller. Przy zdobyciu bramki asystował Antony.

W ósmej minucie za Václava Černego wszedł Jesse Bosch. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem drużyny AFC Ajax.

Na murawie, jak to często zdarzało się Twente w tym sezonie, pojawił się Gijs Smal, którego zadaniem było wzmocnienie szyków obronnych. Zmienił on w 51. minucie Jaydena Oosterwoldego. Rezultat meczu pokazał, że zmiana tym razem nie pomogła drużynie. Między 65. a 71. minutą, boisko opuścili piłkarze Twente: Ramiz Zerrouki, Luka Ilić, Danilo, na ich miejsce weszli: Nathangelo Markelo, Thijs van Leeuwen, Daan Rots. Także w drużynie przeciwnej trener zarządził roszady na boisku, miejsce Jurriëna Normana, Quincego Promesa zajęli: Perr Schuurs, Zakaria Labyad.

Niedługo później trener AFC Ajax postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 71. minucie na plac gry wszedł Jurgen Ekkelenkamp, a murawę opuścił Antony. Jedyną kartkę w meczu obejrzał Daan Rots z jedenastki gospodarzy. Była to 81. minuta pojedynku.

Mimo że zespół Twente nie grzeszy umiejętnością konstruowania sytuacji strzeleckich, na 106 ataków oddał tylko siedem celnych strzałów, to w końcu zdobył długo wyczekiwaną przez ich kibiców bramkę. W 84. minucie gola wyrównującego strzelił Julio Pleguezuelo.

W samej końcówce spotkania w drużynie AFC Ajax doszło do zmiany. Klaas-Jan Huntelaar wszedł za Ryana Gravenbercha.

Kilka chwil później okazało się, że dalsze wysiłki podejmowane przez jedenastkę AFC Ajax przyniosły efekt bramkowy. W 90. minucie Klaas-Jan Huntelaar po raz drugi trafił do bramki zmieniając wynik na 1-2. To już siódme trafienie tego zawodnika w sezonie. Asystę zaliczył Sébastien Haller.

Drużyna gospodarzy ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację szybko wykorzystała jedenastka AFC Ajax, zdobywając kolejną bramkę. Gola na 1-3 strzelił ponownie w pierwszej minucie doliczonego czasu gry Klaas-Jan Huntelaar. Asystę przy bramce zanotował Zakaria Labyad.

Do końca starcia rezultat nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się wynikiem 1-3.

Noussair Mazraoui
 84′ Julio José Pleguezuelo Selva
Jurriën David Norman Timber65′
Kik Pierie
Daley Blind
51′ Jayden Oosterwolde
Nicolas Tagliafico
68′ Luka Ilić
Quincy Anton Promes71′
68′ Ramiz Larbi Zerrouki
Ryan Jiro Gravenberch89′
Godfried Roemeratoe
Davy Klaassen
8′ Václav Černý
Antony Matheus dos Santos71′
68′ Danilo Pereira da Silva
Edson Alvarez
68′ Nathangelo Alexandro Markelo
Sean Desmond Klaiber
51′ Gijs Smal
Lisandro Martínez
8′ Jesse Bosch
Perr Schuurs65′
Max Bruns
Jurgen Ekkelenkamp71′
Casper Staring
Victor Christoffer Jensen
68′ Thijs van Leeuwen
Zakaria Labyad71′
68′ 81′ Daan Rots
Klaas-Jan Huntelaar89′  90′, 90′

Zespół AFC Ajax był w posiadaniu piłki przez 61 procent czasu gry, przełożyło się to na zwycięstwo w tym meczu.

Sędzia nie ukarał piłkarzy AFC Ajax żadną kartką, natomiast zawodnikom gospodarzy pokazał jedną żółtą.

Jedenastka gospodarzy dokonała pięciu zmian. Natomiast zespół AFC Ajax w drugiej połowie wymienił czterech zawodników.