PSV Eindhoven - Alkmaar Zaanstreek 1-3 (0-2). Liga holenderska - 16. kolejka Eredivisie

13 stycznia na Philips Stadion w Eindhoven odbył się pojedynek 16. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami PSV i AZ. Starcie zakończyło się zwycięstwem AZ 3-1.

C. Stengs 90'

Występujące tu zespoły w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 45 razy. Drużyna PSV wygrała aż 31 razy, zremisowała sześć, a przegrała tylko osiem.

Już w pierwszych minutach drużyna PSV próbowała rozpoznać przeciwników konstruując akcje zaczepne. Przez dłuższy czas przewaga w posiadaniu piłki była aż nadto widoczna, jednak nie przynosiło to efektów w postaci bramek. Jedyną kartkę w pierwszej połowie sędzia pokazał Pablowi Rosariowi z PSV. Była to 26. minuta meczu.

Tymczasem to piłkarze AZ otworzyli wynik. W 31. minucie z karnego bramkę zdobył Teun Koopmeiners. Można się było tego spodziewać, w tym sezonie jest naprawdę skuteczny i wielokrotnie trafiał do siatki rywali. Ma już na swoim koncie 10 strzelonych goli.

Jedenastka PSV ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację szybko wykorzystał zespół gości, zdobywając kolejną bramkę. Na sześć minut przed zakończeniem pierwszej połowy Teun Koopmeiners ponownie strzelił gola zmieniając wynik na 0-2. Przy strzeleniu gola asystował Karl Karlsson.

Drugą połowę drużyna PSV rozpoczęła w zmienionym składzie, za Ryana Thomasa wszedł Mauro Júnior. W 56. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Denzela Dumfriesa z PSV, a w 58. minucie Pantelisa Chatzidiakosa z drużyny przeciwnej.

Zawodnicy PSV odpowiedzieli strzeleniem gola. W 59. minucie bramkę kontaktową zdobył Philipp Max.

W 68. minucie sędzia ukarał żółtą kartką Brunona Martinsa z AZ, a w 69. minucie Ibrahima Sangarégo z drużyny przeciwnej. Chwilę później trener AZ postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 73. minucie na plac gry wszedł Tijjani Reijnders, a murawę opuścił Karl Karlsson. W 77. minucie arbiter pokazał kartkę Owenowi Wijndalowi, piłkarzowi AZ.

W 83. minucie Myron Boadu został zmieniony przez Zakarię Aboukhlala. A kibice PSV nie mogli już doczekać się wprowadzenia Joëla Ramzana. W bieżącym sezonie ten napastnik wchodził już jako rezerwowy sześć razy i ma na koncie jednego strzelonego gola. Murawę musiał opuścić Mohamed Ihattaren. Na trzy minuty przed zakończeniem spotkania w zespole PSV doszło do zmiany. Marco van Ginkel wszedł za Donyella Malena.

Trzeba było trochę poczekać, aby Calvin Stengs wywołał eksplozję radości wśród kibiców AZ, strzelając kolejnego gola w 90. minucie pojedynku. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Teun Koopmeiners.

Do końca starcia wynik nie uległ zmianie. Mecz zakończył się rezultatem 1-3.

Marco Bizot
56′ Denzel Justus Morris Dumfries
Yukinari Sugawara
Jordan Teze
Pantelis Chatzidiakos58′
Olivier Maxime Boscagli
Bruno Martins Indi68′
 59′ Philipp Martin Max
Owen Wijndal77′
69′ Ibrahim Sangaré
Fredrik Midtsjae
46′ Ryan Jared Thomas
Albert Guðmundsson
87′ Mohamed Amine Ihattaren
Karl Jesper Karlsson73′
26′ Pablo Paulino Rosario
Teun Koopmeiners  31′ (k.), 39′
Eran Zahavi
Calvin Stengs  90′
87′ Donyell Malen
Ramon Stanley Remy Leeuwin
46′ Mauro Jaqueson Júnior Ferreira dos Santos
Timo Letschert
Érick Gabriel Gutiérrez Galaviz
Jordy Clasie
87′ Marco van Ginkel
Håkon Evjen
87′ Joël Mohammed Ramzan Piroe
Thijs Oosting

Tijjani Reijnders73′

Zakaria Aboukhlal83′

Zawodnicy obu drużyn obejrzeli po trzy żółte kartki.

Drużyna gospodarzy w drugiej połowie wykorzystała wszystkie zmiany. Natomiast jedenastka AZ w drugiej połowie dokonała dwóch zmian.