Liga holenderska - 20. kolejka Eredivisie: FC Groningen - Ajax Amsterdam 2-1 (1-0)

26 stycznia na Hitachi Capital Mobility Stadium odbyło się spotkanie 20. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami Groningen i AFC Ajax. Mecz zakończył się zwycięstwem Groningen 2-1. Na stadionie stawiło się 22 315 widzów.

20. kolejka Holandia - Eredivisie
2020-01-26 14:30 | Stadion: Hitachi Capital Mobility Stadium | Widzów: 22315 | Arbiter: J. Manschot
D. van de Beek 72'

Na pierwszą bramkę meczu trzeba było trochę poczekać. Szczęście uśmiechnęło się do zawodników Groningen w 16. minucie spotkania, gdy Kaj Sierhuis strzelił pierwszego gola. Piłkarz ten strzela jak na zawołanie. To już jego szóste trafienie w sezonie.

Jedyną kartkę w pierwszej połowie arbiter pokazał Nicolasowi Tagliaficowi z drużyny gości. Była to 38. minuta pojedynku. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem jedenastki Groningen.

Trzeba było trochę poczekać, aby Ramon Lundqvist wywołał eksplozję radości wśród kibiców Groningen, zdobywając kolejną bramkę w 52. minucie spotkania. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Sam Schreck.

W 56. minucie sędzia przyznał kartkę Ramonowi Lundqvistowi z Groningen. W 59. minucie Ryan Gravenberch został zastąpiony przez Carela Eitinga. W tej samej minucie w zespole AFC Ajax doszło do zmiany. Lassina Traoré wszedł za Siema de Jonga.

Po chwili trener Groningen postanowił bronić wyniku. W 69. minucie postawił na defensywę. Za pomocnika Ramona Lundqvista wszedł Samir Memišević, typowy obrońca, który miał pomóc swojej drużynie obronić wynik. Trener okazał się dobrym strategiem, jego decyzja pozwoliła zespołowi Groningen utrzymać prowadzenie.

Zawodnicy AFC Ajax odpowiedzieli strzeleniem gola. W 72. minucie bramkę kontaktową zdobył Donny van de Beek. To już ósme trafienie tego piłkarz w sezonie. Asystę przy golu zanotował Dušan Tadić.

W 74. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Lisandra Martíneza z AFC Ajax, a w 77. minucie Samira Memiševicia z drużyny przeciwnej. W 79. minucie w jedenastce Groningen doszło do zmiany. Ahmed El Messaoudi wszedł za Kaja Sierhuisa. Trener AFC Ajax postanowił zagrać agresywniej. W 86. minucie zmienił obrońcę Lisandra Martíneza i na pole gry wprowadził napastnika Klaasa-Jana Huntelaara, który w bieżącym sezonie ma na koncie już osiem bramek. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego jedenastka wciąż miała problemy ze skutecznością.

W tej samej minucie w drużynie Groningen doszło do zmiany. Ajdin Hrustic wszedł za Sama Schrecka. Na boisku zrobiło się niespokojnie. Aby opanować sytuację w doliczonej drugiej minucie pojedynku, sędzia pokazał żółte kartki zawodnikom AFC Ajax: Lassinie Traoré i Donnemu van de Beekowi. Jedenastce AFC Ajax zabrakło czasu, żeby zadać decydujący cios i spotkanie zakończyło się skromnym zwycięstwem drużyny Groningen.

Joël Veltman
 52′ 56′ 69′ Ramon Pascal Lundqvist
Siem de Jong59′
Azor Matusiwa
Ryan Jiro Gravenberch59′
86′ Sam Francis Schreck
Donny van de Beek  72′ 90′
Daniël van Kaam
Ryan Guno Babel
 16′ 79′ Kaj Sierhuis
Edson Alvarez
69′ 77′ Samir Memišević
Jurgen Ekkelenkamp
79′ Ahmed El Messaoudi
Răzvan Gabriel Marin
86′ Ajdin Hrustic
Dirk Jan Klaas Huntelaar86′
Romano Postema
Lassina Chamste Soudine Franck Traoré59′ 90′
Kian Slor

Joël van Kaam

Przewaga jedenastki AFC Ajax w posiadaniu piłki była ogromna (63 procent), niestety, pomimo takiej przewagi piłkarze przegrali mecz.

Zawodnicy gospodarzy otrzymali w meczu dwie żółte kartki, a ich przeciwnicy cztery.