Liga holenderska - 18. kolejka Eredivisie: Ajax Amsterdam - ADO Den Haag 6-1 (4-0)

22 grudnia na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie odbyło się spotkanie 18. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami AFC Ajax i Den Haaga. Mecz zakończył się zwycięstwem AFC Ajax 6-1. Starcie obejrzało 53 976 widzów.

18. kolejka Holandia - Eredivisie
2019-12-22 12:15 | Stadion: Johan Cruijff Arena | Widzów: 53976 | Arbiter: D. Higler
J. Goossens 90'

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. W pierwszych minutach meczu to zawodnicy AFC Ajax otworzyli wynik. Po kwadransie gry bramkę zdobył Hakim Ziyech. Piłkarz ten strzela jak na zawołanie. To już jego szóste trafienie w sezonie. W zdobyciu bramki pomógł Ryan Gravenberch.

Drużyna Den Haaga ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację szybko wykorzystał zespół gospodarzy, strzelając kolejnego gola. W 23. minucie na listę strzelców wpisał się Donny van de Beek. To już szóste trafienie tego zawodnika w sezonie. Przy strzeleniu gola asystował Hakim Ziyech.

Pod koniec pierwszej połowy rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. Na osiem minut przed zakończeniem pierwszej połowy wynik na 3-0 podwyższył Jurgen Ekkelenkamp. Asystę przy bramce zanotował Nicolas Tagliafico.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy AFC Ajax w 39. minucie spotkania, gdy Ryan Gravenberch strzelił czwartego gola. Bramka padła po podaniu Dušana Tadicia.

Arbiter pokazał żółte kartki zawodnikom Den Haag: Dannemu Bakkerowi w 43. minucie i Thomowi Hayemu w pierwszej minucie doliczonego czasu.

Drugą połowę drużyna AFC Ajax rozpoczęła w zmienionym składzie, za Hakima Ziyecha wszedł Noa Lang.

Fani jeszcze dobrze nie rozsiedli się na trybunach po przerwie, a już padła kolejna bramka w tym spotkaniu. W 48. minucie trafił Dušan Tadić. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Lassina Traoré.

W 54. minucie Donny van de Beek zastąpił Răzvana Marina. W 56. minucie w zespole Den Haaga doszło do zmiany. Erik Falkenburg wszedł za Milana van Ewijka.

Niedługo później Lassina Traoré wywołał eksplozję radości wśród kibiców AFC Ajax, strzelając kolejnego gola w 63. minucie pojedynku. W 68. minucie Tomasz Necid został zmieniony przez Lorenza van Kleefa, co miało wzmocnić drużynę Den Haaga. Trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Jurgena Ekkelenkampa na Sontje Hansena w 79. minucie.

W 74. minucie sędzia ukarał żółtą kartką Răzvana Marina z AFC Ajax, a w 78. minucie Shaquille Pinasa z drużyny przeciwnej. W 80. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną dostał Danny Bakker osłabiając zespół Den Haaga. Wcześniejszą kartkę ten zawodnik dostał w 43. minucie. Od 85. minuty arbiter starał się uspokoić grę pokazując dwie żółte kartki piłkarzom gospodarzy i jedną drużynie przeciwnej. W drugiej minucie doliczonego czasu gry wynik ustalił z rzutu karnego John Goossens.

Do końca meczu rezultat nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się wynikiem 6-1.

Necid
90′ André Onana
John Goossens  90′ (k.)
 37′ 79′ Jurgen Ekkelenkamp
Thom Jan Marinus Haye45′
 39′ Ryan Jiro Gravenberch
Danny Bakker43′ 80′
 23′ 54′ Donny van de Beek
Lex Immers
 15′ 46′ Hakim Ziyech
Dion Malone
 63′ Lassina Chamste Soudine Franck Traoré
Crysencio Summerville89′
 48′ Dušan Tadić
Pawel Cibicki
54′ 74′ Răzvan Gabriel Marin
Erik Falkenburg56′
46′ Noa Noëll Lang
Elson Hooi
79′ 85′ Sontje Hansen
Michiel Kramer

Zespół AFC Ajax był w posiadaniu piłki przez 62 procent czasu gry, przełożyło się to na okazałe zwycięstwo w tym spotkaniu.

Sędzia przyznał cztery żółte kartki oraz jedną czerwoną piłkarzom Den Haaga, a zawodnikom gospodarzy pokazał trzy żółte.

Drużyna AFC Ajax w drugiej połowie wykorzystała wszystkie zmiany. Natomiast zespół gości w drugiej połowie dokonał dwóch zmian.