Alkmaar Zaanstreek - SC Heerenveen 3-1 (1-0). Liga holenderska - 22. kolejka Eredivisie

14 lutego na AFAS Stadion w Alkmaar odbyło się starcie 22. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami AZ i Heerenveenu. Mecz zakończył się zwycięstwem AZ 3-1.

L. Schöne 54'

Dotychczasowa historia spotkań między jedenastkami jest bardzo bogata. Na 49 pojedynków zespół Heerenveenu wygrał 20 razy i zanotował 19 porażek oraz 10 remisów.

Od pierwszych minut zespół AZ zawzięcie atakował bramkę przeciwników. Linia obrony drużyny Heerenveenu była jednak dobrze ustawiona i żaden z ataków nie zakończył się utratą bramki. Po nieciekawym początku meczu piłkarze AZ nie dali szansy bramkarzowi drużyny przeciwnej. W 20. minucie Calvin Stengs dał prowadzenie swojej jedenastce. To już szóste trafienie tego zawodnika w sezonie.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem zespołu AZ.

W 46. minucie kartkę obejrzał Jan van Hecke z drużyny gości. Na drugą połowę jedenastka Heerenveenu wyszła w zmienionym składzie, za Mitchella van Bergena wszedł Henk Veerman.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy AZ w 47. minucie spotkania, gdy Teun Koopmeiners zdobył z karnego drugą bramkę. Zawodnik ten strzela jak na zawołanie. To już jego dwunaste trafienie w sezonie.

Piłkarze Heerenveenu szybko odpowiedzieli strzeleniem gola. W 54. minucie na listę strzelców wpisał się Lasse Schoene. Bramka padła po podaniu Siema de Jonga.

W 60. minucie sędzia pokazał kartkę Pantelisowi Chatzidiakosowi, zawodnikowi AZ. W 65. minucie Erik Nygren został zastąpiony przez Arjena van der Heidego. Na 18 minut przed zakończeniem drugiej połowy w jedenastce Heerenveenu doszło do zmiany. Sherel Floranus wszedł za Lasse Schoenego.

Trener Heerenveenu wyciągnął asa z rękawa i wpuścił na boisko Ramiego Hajala. W bieżącym sezonie ten pomocnik wchodził już jako rezerwowy 12 razy. Murawę musiał opuścić Siem de Jong. Po chwili trener AZ postanowił wzmocnić linię napadu i w 80. minucie zastąpił zmęczonego Karla Karlssona. Na boisko wszedł Zakaria Aboukhlal, który miał za zadanie częściej niepokoić obrońców drużyny przeciwnej. W tej samej minucie w drużynie AZ doszło do zmiany. Jelle Duin wszedł za Myrona Boadu.

Zespół Heerenveenu ruszył do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała drużyna gospodarzy, zdobywając kolejną bramkę. W 81. minucie wynik ustalił Albert Guðmundsson. Przy zdobyciu bramki asystę zaliczył Calvin Stengs.

Na cztery minuty przed zakończeniem pojedynku w jedenastce Heerenveenu doszło do zmiany. Oliver Meier wszedł za Jana van Heckego. W 87. minucie kartkę dostał Rodney Kongolo z Heerenveenu. Do końca spotkania rezultat nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się wynikiem 3-1.

Jan Paul van Hecke46′ 86′
60′ Pantelis Chatzidiakos
Rodney Nkele Kongolo87′
 20′ Calvin Stengs
Mitchell van Bergen46′
 81′ Albert Guðmundsson
Siem de Jong72′
80′ Karl Jesper Karlsson
Lasse Schoene  54′ 72′
 47′ (k.) Teun Koopmeiners
Tibor Halilović
80′ Myron Boadu
Joey Veerman
80′ Zakaria Aboukhlal
Arjen van der Heide65′
80′ Jelle Duin
Henk Veerman46′

Sędzia pokazał jedną żółtą kartkę piłkarzom AZ, a zawodnikom gości przyznał dwie.

Zespół AZ w drugiej połowie dokonał dwóch zmian. Natomiast drużyna gości w drugiej połowie dokonała pięciu zmian.