Alkmaar Zaanstreek - FC Utrecht 5-1 (3-0). Liga holenderska - 9. kolejka Eredivisie

17 października na AFAS Stadion w Alkmaar odbył się mecz 9. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami AZ i Utrechtu. Starcie zakończyło się zwycięstwem AZ 5-1. Na stadionie stawiło się 17 037 widzów.

Q. Timber 90'

Dotychczasowa historia spotkań między jedenastkami jest bardzo bogata. Na 49 pojedynków zespół AZ wygrał 23 razy i zanotował 18 porażek oraz osiem remisów.

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Już na początku meczu zawodnicy AZ nie dali szansy bramkarzowi drużyny przeciwnej. W szóstej minucie bramkę zdobył Vangelis Pavlidis. To pierwsza bramka tego piłkarza w bieżącym sezonie, dla napastnika, to nie jest dobry rezultat. Asystę przy golu zanotował Albert Guðmundsson.

Szczęście uśmiechnęło się do zawodników AZ w 12. minucie spotkania, gdy Karl Karlsson zdobył drugą bramkę. Przy zdobyciu bramki asystę zaliczył Owen Wijndal.

W 14. minucie Mimoun Mahi został zastąpiony przez Moussę Syllę.

Trzeba było trochę poczekać, aby Dani de Wit wywołał eksplozję radości wśród kibiców AZ, strzelając kolejnego gola w 39. minucie meczu. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Karl Karlsson.

Drugą połowę jedenastka Utrechtu rozpoczęła w zmienionym składzie, za Alexandra van de Streeka, Jorisa van Overeema weszli Othmane Boussaid, Quinten Timber.

Po przerwie rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. W 56. minucie Dani de Wit ponownie zdobył bramkę zmieniając wynik na 4-0. Bramka padła po podaniu Karla Karlssona.

W 73. minucie boisko opuścili zawodnicy AZ: Aslak Fonn, Tijjani Reijnders, Zakaria Aboukhlal, a na ich miejsce weszli Owen Wijndal, Fredrik Midtsjae, Vangelis Pavlidis. Chwilę później trener Utrechtu postanowił wzmocnić linię napadu i w 78. minucie zastąpił zmęczonego Anastasiosa Douvikasa. Na boisko wszedł Remco Balk, który miał za zadanie częściej niepokoić obrońców drużyny przeciwnej. W tej samej minucie Mark van der Maarel został zmieniony przez Hidde ter Avesta, co miało wzmocnić zespół Utrechtu. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Pantelisa Chatzidiakosa na Sama Beukemę oraz Karla Karlssona na Peera Koopmeinersa.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy AZ w 86. minucie spotkania, gdy Albert Guðmundsson zdobył z rzutu karnego piątą bramkę.

Mimo że zespół gości nie grzeszy umiejętnością konstruowania sytuacji strzeleckich, na 60 ataków oddał tylko cztery celne strzały, to w końcu strzelił długo wyczekiwanego przez ich kibiców gola. W 90. minucie wynik ustalił Quinten Timber. W zdobyciu bramki pomógł Moussa Sylla.

Do końca starcia wynik nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się rezultatem 5-1.

Mark van der Maarel78′
78′ Pantelis Hatzidiakos
Mike van der Hoorn
Bruno Maximiliano Martins Indi
Willem Marco Janssen
73′ Owen Wijndal
Django Warmerdam
73′ Fredrik Midtsjae
Adam Maher
Jordy Clasie
Mimoun Mahi14′
 39′, 56′ Dani de Wit
Bart Ramselaar
 86′ (k.) Albert Guðmundsson
Joris van Overeem46′
 6′ 73′ Vangelis Pavlidis
Alexander Gerard van de Streek46′
 12′ 85′ Karl Jesper Karlsson
Anastasios Douvikas78′
Beau Reus
Fabian de Keijzer
Hobie Verhulst
Eric Dirk Oelschlägel
78′ Sam Beukema
Benaissa Benamar
73′ Aslak Fonn Witry
Hidde Willem ter Avest78′
Timo Letschert
Arthur Zagre
Håkon Evjen
Othmane Boussaid46′
85′ Peer Koopmeiners
Quinten Ryan Crispito Timber46′  90′
73′ Tijjani Reijnders
Dave Johannes Andreas van den Berg
Mohamed Taabouni
Remco Balk78′
73′ Zakaria Aboukhlal
Adrián Dalmau Vaquer
Jelle Duin
Moussa Sylla14′
Thijs Oosting

Arbiter nie przyznał żadnych kartek, mimo zdarzających się fauli.