Alkmaar Zaanstreek - ADO Den Haag 2-1 (0-0). Liga holenderska - 17. kolejka Eredivisie

16 stycznia na AFAS Stadion w Alkmaar odbyło się spotkanie 17. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami AZ i Den Haaga. Mecz zakończył się zwycięstwem AZ 2-1.

M. Kramer 58'

Dotychczasowa historia spotkań między drużynami jest bardzo bogata. Na 33 pojedynki jedenastka AZ wygrała 22 razy i zanotowała siedem porażek oraz cztery remisy.

Od pierwszych minut zespół AZ zawzięcie atakował bramkę przeciwników. Linia obrony drużyny Den Haaga była jednak dobrze ustawiona i żaden z ataków nie zakończył się utratą bramki. Obie drużyny schodziły na przerwę przy bezbramkowym wyniku.

Trener Den Haaga postanowił bronić wyniku. W 56. minucie postawił na defensywę. Za pomocnika Juana Familia-Castilla wszedł Shaquille Pinas, typowy obrońca, który miał pomóc swojej drużynie obronić wynik. Niestety, starania trenera spaliły na panewce. Jedenastka Den Haaga nie obroniła wyniku i ostatecznie przegrała mecz.

W tym czasie piłkarze Den Haaga nie dali szansy bramkarzowi drużyny przeciwnej. W 58. minucie na listę strzelców wpisał się Michiel Kramer.

Trener AZ wyciągnął asa z rękawa i wpuścił na boisko Tijjaniego Reijndersa. W bieżącym sezonie ten pomocnik wchodził już jako rezerwowy sześć razy. Murawę musiał opuścić Bruno Martins. To była dobra decyzja, ponieważ jego jedenastce udało się strzelić wyrównującego gola. W 63. minucie Karl Karlsson zastąpił Zakarię Aboukhlala. W tej samej minucie Pantelis Chatzidiakos został zmieniony przez Tima Letscherta, a za Alberta Guðmundssona wszedł na boisko Håkon Evjen, co miało wzmocnić zespół AZ. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Vicente Besuijena na Bilala Oulda-Chikha oraz Samy'ego Bourarda na Keesa de Boera.

Drużyna AZ otrząsnęła się z chwilowego letargu. Ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Ich wysiłki niedługo przyniosły efekt. W 72. minucie Zakaria Aboukhlal wyrównał wynik meczu. Sytuację bramkową stworzył Fredrik Midtsjae.

Na 11 minut przed zakończeniem spotkania w zespole Den Haaga doszło do zmiany. Nikolaos Karelis wszedł za Michiela Kramera.

W ostatnich minutach spotkania na boisku kibice domagali się kolejnych bramek. W 89. minucie Zakaria Aboukhlal po raz drugi trafił do bramki zmieniając wynik na 2-1.

Do końca starcia wynik nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się rezultatem 2-1.

Milan van Ewijk
63′ Pantelis Chatzidiakos
Dario Del Fabro
62′ Bruno Martins Indi
Marko Vejinović
63′ Albert Guðmundsson
Vicente Andrés Felipe Federico Besuijen72′
Myron Boadu
Michiel Kramer  58′ 79′
63′ Karl Jesper Karlsson
Shaquille Pinas56′
63′ Timo Letschert
José Pascual Alba Seva
Jordy Clasie
Kees Cornelis Henricus de Boer72′
63′ Håkon Evjen
David Lennart Philipp
Kenzo Goudmijn
Dante Rigo
Thijs Oosting
Jonas Arweiler
62′ Tijjani Reijnders
Nikolaos Karelis79′
63′  72′, 89′ Zakaria Aboukhlal
Ricardo Dennie Kishna

Bilal Ould-Chikh72′

Drużyna AZ była w posiadaniu piłki przez 67 procent czasu gry, przełożyło się to na zwycięstwo w tym starcie.

Sędzia nie pokazał żadnych kartek, mimo zdarzających się fauli.

Jedni i drudzy wymienili po czterech graczy w drugiej połowie.