Ajax Amsterdam - Feyenoord Rotterdam 1-0 (1-0). Liga holenderska - 17. kolejka Eredivisie

W starciu 17. kolejki holenderskiej Eredivisie, które rozegrane zostało 17 stycznia, zespół AFC Ajax wygrał z Feyenoordem 1-0 (1-0). Spotkanie odbyło się na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie.

R. Gravenberch 22'

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 55 meczów drużyna AFC Ajax wygrała 31 razy i zanotowała siedem porażek oraz 17 remisów.

Na pierwszą bramkę meczu trzeba było trochę poczekać. Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy AFC Ajax w 22. minucie spotkania, gdy Ryan Gravenberch zdobył pierwszą bramkę. Przy zdobyciu bramki pomagał Sébastien Haller.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem jedenastki AFC Ajax.

Drugą połowę zespół AFC Ajax rozpoczął w zmienionym składzie, za Ryana Gravenbercha wszedł Jurgen Ekkelenkamp. Trener Feyenoordu postanowił zagrać agresywniej. W 63. minucie zmienił obrońcę Ridgeciana Hapsa i na pole gry wprowadził napastnika Luisa Sinisterrę, który w bieżącym sezonie ma na koncie już jednego gola. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego jedenastka wciąż miała problemy ze skutecznością.

Na 24 minuty przed zakończeniem drugiej połowy w drużynie AFC Ajax doszło do zmiany. Zakaria Labyad wszedł za Antony'ego. W 66. minucie Noussair Mazraoui został zmieniony przez Perra Schuursa. Po chwili trener AFC Ajax postanowił bronić wyniku. W 73. minucie postawił na defensywę. Za napastnika Quincego Promesa wszedł Edson Alvarez, typowy obrońca, który miał pomóc swojej drużynie obronić wynik. Trener okazał się dobrym strategiem, jego decyzja pozwoliła drużynie AFC Ajax utrzymać prowadzenie.

W 83. minucie Sébastien Haller został zmieniony przez Briana Adjeiego, co miało wzmocnić zespół AFC Ajax. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Marka Diemersa na Lucasa Pratto. W drugiej połowie nie padły gole.

Nick Marsman
66′ Noussair Mazraoui
Jens Toornstra
 22′ 46′ Ryan Jiro Gravenberch
Mark Diemers84′
73′ Quincy Anton Promes
Leroy Fer
66′ Antony Matheus dos Santos
Steven Berghuis
83′ Sébastien Haller
Tein Troost
73′ Edson Alvarez
Eric Fernando Botteghin
Sean Desmond Klaiber
George Johnston
Lisandro Martínez
Bart Nieuwkoop
66′ Perr Schuurs
Sven van Beek
46′ Jurgen Ekkelenkamp
Orkun Kökçü
66′ Zakaria Labyad
Jordy Wehrmann
83′ Brian Ebenezer Adjei Brobbey
Bryan Linssen
David Neres Campos
Luciano Narsingh

Lucas David Pratto84′

Luis Fernando Sinisterra Lucumí63′

To nie było ładne widowisko, piłkarze często faulowali, co powodowało przestoje w meczu i zniecierpliwienie na trybunach. Sędzia nie przyznał żadnych kartek, mimo zdarzających się fauli.

Jedenastka gospodarzy w drugiej połowie dokonała pięciu zmian. Natomiast drużyna Feyenoordu w drugiej połowie dokonała dwóch zmian.