Ajax Amsterdam - FC Groningen 3-0 (1-0). Liga holenderska - 7. kolejka Eredivisie

25 września na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie odbyło się spotkanie 7. kolejki holenderskiej Eredivisie pomiędzy drużynami AFC Ajax i Groningen. Mecz zakończył się zwycięstwem AFC Ajax 3-0. Na stadionie stawiło się 53 148 widzów.

7. kolejka Holandia - Eredivisie
2021-09-25 18:45 | Stadion: Johan Cruijff Arena | Widzów: 53148 | Arbiter: Pol van Boekel
N. Mazraoui 81'

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 54 starcia jedenastka AFC Ajax wygrała 39 razy i zanotowała osiem porażek oraz siedem remisów.

Od pierwszych minut jedenastka AFC Ajax zawzięcie atakowała bramkę przeciwników. Linia obrony drużyny Groningen była jednak dobrze ustawiona i żaden z ataków nie zakończył się utratą bramki. Jedyną kartkę w meczu arbiter przyznał Tomášowi Suslovowi z zespołu gości. Była to 36. minuta starcia.

Szczęście uśmiechnęło się do zawodników AFC Ajax w 40. minucie spotkania, gdy Edson Alvarez strzelił pierwszego gola. Asystę przy bramce zaliczył Steven Berghuis.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem jedenastki AFC Ajax.

Niedługo później Antony wywołał eksplozję radości wśród kibiców AFC Ajax, strzelając kolejnego gola w 57. minucie meczu. Po raz kolejny do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Steven Berghuis.

Kibice Groningen nie mogli już doczekać się wprowadzenia Romana Postemę. W bieżącym sezonie ten napastnik wchodził już jako rezerwowy pięć razy. Murawę musiał opuścić Jørgen Strand. W 58. minucie za Cyrila Ngonge'a wszedł Michael de Leeuw. Między 58. a 76. minutą, boisko opuścili zawodnicy AFC Ajax: Sébastien Haller, Antony, Steven Berghuis, Ryan Gravenberch, na ich miejsce weszli: Mohamed Daramy, David Neres, Mohammed Kudus, Davy Klaassen. Także w drużynie przeciwnej trener zarządził roszady na boisku, miejsce Paulosa Abrahama, Yahi Kalley zajęli: Patrick Joosten, Bjorn Meijer.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy AFC Ajax w 81. minucie spotkania, gdy Noussair Mazraoui zdobył trzecią bramkę. Przy strzeleniu gola asystował Lisandro Martínez.

Trenerzy obu zespołów postanowili odświeżyć składy w 83. minucie, w zespole Groningen za Marina Šverki wszedł Daleho Irandust, a w jedenastce AFC Ajax Daley Blind zmienił Nicolasa Tagliafica. Do końca pojedynku rezultat nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się wynikiem 3-0.

Peter Leeuwenburgh
 81′ Noussair Mazraoui
Neraysho Meritchio Kasanwirjo
Jurriën David Norman Timber
Marin Šverko83′
Lisandro Martínez
Wessel Dammers
83′ Daley Blind
Damil Serena Dankerlui Wadilie
 40′ Edson Alvarez
Mohamed El Hankouri
 57′ 65′ Antony Matheus dos Santos
Yahya Kalley65′
Dušan Tadić
Tomáš Suslov36′
76′ Ryan Jiro Gravenberch
Cyril Ngonge58′
76′ Steven Berghuis
Jørgen Strand Larsen58′
65′ Sébastien Haller
Elias Oskar Olsson
83′ Nicolas Tagliafico
Daleho Irandust83′
76′ Davy Klaassen
Michael Jeroen Maarten Michiel de Leeuw58′
76′ Mohammed Kudus
Patrick Joosten58′
Kenneth Ina Dorothea Taylor
Romano Ceciel Postema58′
65′ Mohamed Daramy

Zakaria Labyad

65′ David Neres Campos

Danilo Pereira da Silva

Drużyna AFC Ajax była w posiadaniu piłki przez 73 procent czasu gry, przełożyło się to na okazałe zwycięstwo w tym pojedynku.

Sędzia nie ukarał zawodników gospodarzy żadną kartką, natomiast piłkarzom Groningen pokazał jedną żółtą.

Jedni i drudzy wymienili po pięciu zawodników w drugiej połowie.