Ajax Amsterdam - Alkmaar Zaanstreek 2-0 (0-0). Liga holenderska - 30. kolejka Eredivisie

W meczu 30. kolejki holenderskiej Eredivisie, który rozegrany został 25 kwietnia, zespół AFC Ajax wygrał z AZ 2-0 (0-0). Mecz na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie obejrzało 7 500 widzów.

30. kolejka Holandia - Eredivisie
2021-04-25 14:30 | Stadion: Johan Cruijff Arena | Widzów: 7500 | Arbiter: Pol van Boekel
Ajax Amsterdam
Alkmaar Zaanstreek
2
0
D. Klaassen 66',90'

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 49 pojedynków jedenastka AFC Ajax wygrała 27 razy i zanotowała 10 porażek oraz 12 remisów.

Od pierwszych minut drużyna AFC Ajax zawzięcie atakowała bramkę przeciwników. Linia obrony jedenastki AZ była jednak dobrze ustawiona i żaden z ataków nie zakończył się utratą bramki. Jedyną kartkę w meczu sędzia pokazał Karlowi Karlssonowi z zespołu gości. Była to 42. minuta pojedynku.

Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 0-0.

Trener AFC Ajax postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 64. minucie na plac gry wszedł David Neres, a murawę opuścił Antony. W 65. minucie w jedenastce AFC Ajax doszło do zmiany. Noussair Mazraoui wszedł za Devyne Renscha.

Bramkarz AZ wielokrotnie wychodził z opresji obronną ręką. Skutecznie interweniował w meczu aż 10 razy, ale nie zachował czystego konta. Na 24 minuty przed zakończeniem drugiej połowy na listę strzelców wpisał się Davy Klaassen. To już dziesiąte trafienie tego piłkarz w sezonie. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Dušan Tadić.

Trener AZ wyciągnął asa z rękawa i wpuścił na boisko Daniego de Wita. W bieżącym sezonie ten pomocnik wchodził już jako rezerwowy pięć razy i ma na koncie cztery zdobyte bramki. Murawę musiał opuścić Albert Guðmundsson. W 78. minucie Karl Karlsson zastąpił Tijjaniego Reijndersa. W 85. minucie w drużynie AFC Ajax doszło do zmiany. Brian Adjei wszedł za Sébastiena Hallera.

Jedenastka AZ ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała drużyna gospodarzy, zdobywając kolejną bramkę. W doliczonym czasie gry Davy Klaassen ponownie trafił do bramki zmieniając wynik na 2-0. Asystę przy golu zaliczył Nicolas Tagliafico.

Trenerzy obu drużyn postanowili odświeżyć składy w drugiej minucie doliczonego czasu starcia, w zespole AFC Ajax za Dušana Tadicia wszedł Oussama Idrissi, a w jedenastce AZ Timo Letschert zmienił Ramona Leeuwina. Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się rezultatem 2-0.

Marco Bizot
65′ Devyne Fabian Jairo Rensch
Calvin Stengs
 66′, 90′ Davy Klaassen
Karl Jesper Karlsson42′ 78′
64′ Antony Matheus dos Santos
Fredrik Midtsjae
85′ Sébastien Haller
Albert Guðmundsson73′
90′ Dušan Tadić
Ramon Stanley Remy Leeuwin90′
65′ Noussair Mazraoui
Zakaria Aboukhlal
85′ Brian Ebenezer Adjei Brobbey
Jelle Duin
90′ Oussama Idrissi

64′ David Neres Campos

Lassina Chamste Soudine Franck Traoré

Zespół AFC Ajax był w posiadaniu piłki przez 61 procent czasu gry, przełożyło się to na zwycięstwo w tym spotkaniu.

Arbiter nie ukarał zawodników AFC Ajax żadną kartką, natomiast piłkarzom gości przyznał jedną żółtą.

Jedenastka AFC Ajax w drugiej połowie dokonała czterech zmian. Natomiast zespół gości w drugiej połowie wykorzystał wszystkie zmiany.