America Cali - Cerro 0-2 (0-1). 1. kolejka CONMEBOL Libertadores

W meczu 1. kolejki CONMEBOL Libertadores, który rozegrany został 22 kwietnia, jedenastka Ameriki Cali przegrała z Cerrem 0-2 (0-1). Spotkanie odbyło się na Estadio Alfonso López w Bucaramandze.

Á. Cardozo Lucena 90'

Występujące tu drużyny w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą cztery razy. Zespół Cerra wygrał dwa razy, zremisował raz, a przegrał tylko raz.

Już w pierwszych minutach zespół Ameriki Cali próbował rozpoznać przeciwników konstruując akcje zaczepne. Przez dłuższy czas przewaga w posiadaniu piłki była aż nadto widoczna, jednak nie przynosiło to efektów w postaci bramek. Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy Cerra w 29. minucie spotkania, gdy Robert Morales zdobył pierwszą bramkę. Asystę zanotował Enzo Giménez.

W 45. minucie arbiter ukarał kartką Ángela Cardoza, zawodnika Cerra. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem jedenastki Cerra.

Drugą połowę drużyna Cerra rozpoczęła w zmienionym składzie, za Roberta Moralesa wszedł Mauro Boselli. Trener Ameriki Cali postanowił zagrać agresywniej. W 57. minucie zmienił pomocnika Luisa Sáncheza i na pole gry wprowadził napastnika Marca Rodrígueza. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego drużyna wciąż miała problemy ze skutecznością.

W 70. minucie Pablo Ortiz zastąpił Héctora Quiñónesa. W tej samej minucie w jedenastce Ameriki Cali doszło do zmiany. Guillermo Murillo wszedł za Luisa Paza. Na 13 minut przed zakończeniem pojedynku sędzia pokazał kartkę Yesusowi Cabrerze z zespołu Ameriki Cali.

Chwilę później trener Cerra postanowił bronić wyniku. W 82. minucie postawił na defensywę. Za pomocnika Federica Carriza wszedł Marcos Caceres, typowy obrońca, który miał pomóc swojej drużynie obronić wynik. Trener okazał się dobrym strategiem, jego decyzja pozwoliła zespołowi Cerra utrzymać prowadzenie. Mimo postawienia na obronę zespołowi Cerra udało się strzelić gola i wygrać. W 87. minucie boisko opuścili zawodnicy Cerra: Mateus Gonçalves, Alan Rodríguez, a na ich miejsce weszli Claudio Aquino, Santiago Arzamendia.

Drużyna Ameriki Cali ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała jedenastka Cerra, strzelając kolejnego gola. W 90. minucie skutecznym uderzeniem popisał się Ángel Cardozo.

W drugiej minucie doliczonego czasu gry w drużynie Ameriki Cali doszło do zmiany. Jerson Malagón wszedł za Marlona Torresa. Minutę później kartkę dostał Cristian Arrieta, piłkarz Ameriki Cali. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się rezultatem 0-2.

Jean Paulo Fernandes Filho
90′ Cristian Camilo Arrieta Medina
Alberto Espínola Giménez
90′ Marlon Aldair Torres Obeso
Juan Gabriel Patiño Martínez
Kevin Orlando Andrade Murillo
Alexis David Duarte Pereira
70′ Pablo Antonio Ortiz Cabezas
Santiago Arzamendia Duarte87′
70′ Luis Alejandro Paz Mulato
Mathías Adalberto Villasanti Rolón
77′ Yesus Segundo Cabrera Ramírez
Robert Osmar Morales Benítez  29′ 46′
57′ Luis Francisco Sánchez Mosquera
Federico Gastón Carrizo82′
Diego Alejandro Novoa Urrego
Miguel Angel Martínez Irala
90′ Jerson Andrés Malagón Piracún
Pablo Javier Adorno Martínez
70′ Héctor Andrés Quiñónes Cortés
Alan Francisco Rodríguez Armoa87′
70′ Guillermo Murillo
Sergio Elías Bareiro Cardozo
57′ Marco Aldair Rodríguez Iraola
Mauro Boselli46′

Mateus Gonçalves Martins87′

Ronaldo Iván Martínez Rolón

Fredy David Vera Gaona

Przewaga zespołu Ameriki Cali w posiadaniu piłki była ogromna (68 procent), niestety, pomimo takiej przewagi piłkarze przegrali mecz.

Sędzia przyznał dwie żółte kartki zawodnikom Ameriki Cali, natomiast piłkarzom Cerra pokazał jedną.

Jedni i drudzy dokonali po cztery zmiany w drugiej połowie.