Reklama

Reklama

Wielkie kłopoty z VAR-em w Bundeslidze

System wideoweryfikacji przynosi pożytek, ale i sporo zamieszania. Władze Bundesligi skrytykowały dostawcę technologii. W sobotę system nie był dostępny na trzech stadionach z przyczyn technicznych. "To nie do przyjęcia" - napisano w oświadczeniu.

Zlokalizowani w Kolonii dodatkowi asystenci, którzy w spornych sytuacjach mogą oglądać powtórki wideo, spełnili swoją rolę na inaugurację Bundesligi w piątek. Wówczas w polu karnym Bayeru Leverkusen faulowany był napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski. Umknęło to uwadze arbitra głównego, ale jego pomocnik (tzw. VAR) zwrócił mu na to uwagę i został podyktowany rzut karny, wykorzystany chwilę później przez Polaka.

Jednak już dzień po udanej inauguracji pojawiły się problemy i system nie działał w Sinsheim (tam swoje mecze rozgrywa Hoffenheim), Hamburgu i Berlinie.

Reklama

W Sinsheim i w Berlinie udało się rozwiązać kłopoty techniczne dopiero na początku drugiej połowy, natomiast w Hamburgu wideo nie było dostępne ani przez chwilę. Co więcej, w żadnym spotkaniu nie działała funkcja wyznaczania linii spalonego. Z nią były już problemy wcześniej, w meczu o Superpuchar Niemiec.

"Na początku przyszłego tygodnia odbędzie się spotkanie z kierownictwem Hawkeye we Frankfurcie. Oczekujemy szczegółowej informacji o rodzaju problemów technicznych, które się pojawiły, zdecydujemy także, jak należy dalej postępować" - napisała niemiecka liga piłkarska (DFL) w oświadczeniu.

Wcześniej DFL oraz Niemiecka Federacja Piłkarska (DFB) wyraziły zadowolenie funkcjonalnością systemu wideo w meczu Bayernu z Bayerem. Jak wyliczyła DFB, od faulu do podyktowania rzutu karnego minęło 36 sekund.

"To jest właśnie podręcznikowy przykład sytuacji, w której VAR może pomóc uczynić futbol bardziej sprawiedliwym" - podkreślił sędzia spotkania w Monachium Tobias Stieler.

Bundesliga to pierwsze rozgrywki w Europie, w których ta technologia ma być dostępna na każdym stadionie we wszystkich kolejkach.

Bundesliga: wyniki, tabela, strzelcy, terminarz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL