Reklama

Reklama

  • 1 .1. FC Koeln (0 pkt.)
  • 2 .1. FC Union Berlin (0 pkt.)
  • 3 .1. FSV Mainz 05 (0 pkt.)
  • 4 .Bayer 04 Leverkusen (0 pkt.)
  • 5 .Bayern Monachium (0 pkt.)
  • 6 .Borussia Dortmund (0 pkt.)
  • 7 .Borussia Moenchengladbach (0 pkt.)
  • 8 .DSC Arminia Bielefeld (0 pkt.)

Rozpoczął się proces prezesa Bayernu Ulego Hoenessa

Przed sądem w Monachium rozpoczął się w poniedziałek proces Uli Hoenessa - prezesa najsłynniejszego niemieckiego klubu piłkarskiego Bayernu Monachium. 62-letni działacz przyznał się do oszukania fiskusa na 18,5 mln euro. Grozi mu kara więzienia.

Prokuratura oskarżyła Hoenessa o nieuiszczenie podatków w wysokości 3,5 mln euro. On sam przyznał nieoczekiwanie po rozpoczęciu rozprawy, że jego długi wobec urzędu podatkowego są w rzeczywistości znacznie wyższe i wynoszą w sumie 18,5 mln euro.

"Oszukałem urząd podatkowy" - przyznał Hoeness. "Cieszę się z tego, że wszystko zostało ujawnione. Zrobię wszystko, by ostatecznie zamknąć to przygniatające mnie wydarzenie" - powiedział, cytowany przez agencję dpa. Zastrzegł, że "nie jest pasożytem", podkreślając, że przekazał 5 mln euro na cele społeczne, a suma podatków, które zapłacił, wynosi 50 mln euro.   

Reklama

Wyrok spodziewany był już w najbliższy czwartek, jednak w związku z pojawieniem się nowych faktów, może dojść do przedłużenia postępowania.

W latach 2003-2009 Hoeness przeprowadzał za pośrednictwem kont w jednym ze szwajcarskich banków dziesiątki tysięcy transakcji dewizowych, ukrywając zyski przed fiskusem. "Spekulował przez całą dobę jak osoba uzależniona od finansowych transakcji" - pisze o nim dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Oskarżony przyznał, że uprawiał hazard i "zwariował" na punkcie gry na giełdzie. Jak zeznał, stracił kontrolę nad zyskami i stratami.

Hoeness sam w styczniu 2013 roku zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przestępstwa, jednak śledczy uznali, że jego wniosek zawiera formalne błędy i jest niekompletny. Prokuratura uważa ponadto, że zgłaszając się do władz podatkowych prezes FC Bayern nie działał z własnej woli, lecz chciał jedynie ubiec demaskujące go publikacje prasowe.

W mieszkaniu menedżera przeprowadzono rewizję. Prokuratura wydała nakaz jego aresztowania. Po wpłaceniu kaucji w wysokości 5 mln euro zwolniono go.

Jako piłkarz Hoeness w 1974 roku zdobył z drużyną RFN mistrzostwo świata. Po zakończeniu boiskowej kariery był przez wiele lat menedżerem, a od 2009 roku pełni funkcję prezesa Bayernu. W zeszłym roku pod jego kierownictwem klub zdobył 23. mistrzostwo Bundesligi. W bieżących rozgrywkach zmierza po kolejny tytuł. Hoeness odniósł też sukces jako przedsiębiorca. Jest właścicielem dobrze prosperującej fabryki kiełbas.

Ze względu na społeczne zaangażowanie uważany był, nie tylko przez kibiców piłkarskich, za moralną instancję. W publicznych wystąpieniach piętnował nieuczciwość i chciwość. Kanclerz Angela Merkel komentując skandal powiedziała, że prezes Bayernu bardzo ją zawiódł.

Nie wiadomo, czy po wyroku Hoeness zachowa stanowisko oraz miejsce w radzie nadzorczej klubu. Pomimo oskarżenia na jesieni, klub zdecydował, że będzie on pełnił dotychczasowe obowiązki i nie zostanie zawieszony. Większość kibiców nadal popiera swego idola. Sam Hoeness zapowiedział, że po zakończeniu procesu odda się do dyspozycji klubu. "Zaakceptuję każdą decyzję, jaką podejmiecie" - powiedział na posiedzeniu władz Bayernu w listopadzie.

Od kilku lat niemieckie władze kupują, pozyskane najczęściej w nielegalny sposób, dyskietki z danymi niemieckich podatników, którzy ukryli pieniądze w bankach w Szwajcarii, Luksemburgu i Liechtensteinie. Po każdej takiej transakcji nieuczciwi podatnicy masowo zgłaszają się do urzędów podatkowych, zgłaszając przestępstwa. Takie zawiadomienie traktowane jest jako okoliczność łagodząca i pozwala w większości przypadków, po uregulowaniu zaległości, na uniknięcie kary.

W przypadku przestępstw podatkowych na kwotę powyżej 1 mln euro niemiecki Sąd Najwyższy zaleca karę więzienia bez zawieszenia, dopuszcza jednak nadzwyczajne okoliczności łagodzące.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Dowiedz się więcej na temat: uli hoeness | Bayern Monachium | Bundesliga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje