• 6 .SC Freiburg (9 pkt.)
  • 7 .1. FC Koeln (8 pkt.)
  • 8 .1. FC Union Berlin (6 pkt.)

Puchar Niemiec. Schalke 04 - Hertha Berlin 3-2. Krzysztof Piątek z golem

Krzysztof Piątek zadebiutował w pierwszym składzie Herthy i od razu zdobył bramkę! Mimo to, nie mógł być w pełni szczęśliwy. W meczu Pucharu Niemiec z Schalke 04 berlińczycy roztrwonili dwubramkową przewagę i ostatecznie, po dogrywce, przegrali 2-3.

W pierwszych minutach Hertha starała się utrzymywać przy piłce i atakować rywali wysokim pressingiem, a Piątek agresywnie doskakiwał do obrońców.

Pierwszy groźny strzał padł w dziewiątej minucie, a jego autorem był Marius Wolf. Alexander Nuebel zdołał jednak trącić piłkę, przenosząc ją nad poprzeczką i skończyło się tylko na rzucie rożnym.

Chwilę później Piątek dobrze rozprowadził akcję berlińczyków, zagrywając na prawe skrzydło do Wolfa, który obsłużył podaniem Pascala Koepke, a ten trafił do siatki!

Anga Dedryck Boyata
111′ Bastian Oczipka
Marvin Plattenhardt69′
46′ Jean-Clair Todibo
Niklas Stark
Michael Gregoritsch
Jordan Torunarigha85′ 100′
60′ Nassim Boujellab
Santiago Lionel Ascacíbar
 76′ 90′ Daniel Caligiuri
Arne Maier105′
 82′ 64′ Amine Harit
Per Ciljan Skjelbred102′
Omar Mascarell González
Krzysztof Piątek  39′
Alessandro Schöpf
Pascal Köpke  12′ 77′
60′ Ahmed Kutucu
Marius Wolf90′
Michael Langer
Dennis Smarsch
Timo Becker
Lukas Klünter90′
46′ Ozan Muhammed Kabak
Maximilian Mittelstädt69′
90′ 105′ Juan Miranda González
Peter Pekarik
60′ Weston McKennie
Vedad Ibiszević
60′  115′ 80′ Benito Raman
Dodi Lukébakio77′

Schalke mogło błyskawicznie doprowadzić do wyrównania, lecz Jordan Torunarigha w ostatniej chwili wybił piłkę z linii bramkowej.

Piątek nie ograniczał się do oczekiwania na podanie w pobliżu pola karnego. Często cofał się, prosząc o futbolówkę i szukając rozegrania. W 28. minucie został wypuszczony przez jednego z kolegów prostopadłym zagraniem, lecz ostatecznie nie zdołał oddać strzału i wywalczył rzut wolny przed polem karnym.

W 39. minucie Koepke dobrze odnalazł się w polu karnym i podał do Piątka, który uderzył w kierunku bliższego słupka. Wydawało się, że Nuebel musi sobie poradzić z tym strzałem, lecz odbita od jego ręki piłka zatrzepotała w siatce, a Polak mógł cieszyć się z pierwszego trafienia w barwach Herthy!

Jeszcze przed przerwą Alessandro Schoepf postraszył defensywę przyjezdnych, lecz Rune Jarstein zatrzymał kopniętą przez niego piłkę. Pierwsza połowa pucharowego starcia była znacznie ciekawsza, niż ta w meczu ligowym obu ekip.

Po zmianie stron trener David Wagner dokonał pierwszej roszady w składzie. Z boiska zszedł Jean-Clair Todibo, a pojawił się na nim Ozan Kabak. Tuż po wznowieniu gry Koepke mógł zaliczyć drugą asystę przy trafieniu Piątka, lecz zbyt późno podniósł głowę i jego podanie do Polaka przeciął jeden z defensorów. Po chwili "Il Pistolero" huknął z ostrego kąta, ale minimalnie się pomylił. Kolejna próba naszego reprezentanta, tym razem sprzed "szesnastki", została zblokowana.

Schalke zamierzało walczyć o odrobienie strat. Sygnał do ataku mieli dać Benito Raman i Westona McKennieego, którzy w 60. minucie weszli na plac gry, zastępując Ahmeda Kutucu i Nassima Boujellaba.

Nadzieję dał gospodarzom Daniel Caligiuri, zdobywając gola na 1-2. 32-latek otrzymał prostopadłe podanie i z trudem opanował piłkę przed linią końcową. Wydawało się, że będzie centrował w pole karne, lecz zdecydował się na indywidualną finalizację akcji. Uderzył z ostrego kąta, przełamał ręce Jarsteina i mógł cieszyć się z gola. Kilka minut później Caliguri udowodnił, że nie jest mu obca i gra zespołowa, notując asystę. Autorem wyrównującej bramki został Amine Harit.

W 92. minucie Caliguri opuścił murawę, przy aplauzie kibiców, gdyż kontuzja uniemożliwiła mu dalszą grę. Schalke musiało więc radzić sobie w osłabieniu, bo trener Wagner wykorzystał już wszystkie zmiany.

1

O losach awansu zdecydować musiała dogrywka, w której obaj trenerzy mogli wykonać dodatkową, czwartą roszadę w składzie. Na boisku pojawił się Juan Miranda i obie ekipy znów grały po 11.

W pierwszej połowie dogrywki Benito Raman powinien wyprowadzić Schalke na prowadzenie, lecz skiksował w niemal stuprocentowej sytuacji, po dośrodkowaniu z lewej flanki.

W 100. minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Torunarigha. 22-latek był wściekł na arbitra za to, że nie odgwizdał rzutu wolnego po wślizgu w wyniku którego ucierpiał i cisnął o ziemię butelkami wody ustawionymi koło ławki Schalke.

Sędzia obejrzał całą sytuację na monitorze i po chwili odesłał na trybuny trenera Wagnera, za to że chwycił Torunarighę za kark. Decyzja arbitra była dość kontrowersyjna.

W 109. minucie Hertha była bliska szczęścia, lecz zmierzającą do bramki piłkę - którą starał się trącić głową Piątek - zatrzymał Omar Mascarell.

Berlińczycy starali się zdobyć trzecią bramkę, co wykorzystali gospodarze, przeprowadzając zabójczy kontratak. Raman otrzymał długie podanie jednego z partnerów, ograł rywala i posłał piłkę między nogami Jarsteina, dając swojej ekipie awans do następnej fazy turnieju.

Tomasz Brożek

Schalke 04 - Hertha Berlin 3-2

0-1 Koepke (12.), 0-2 Piątek (39.), 1-2 Caligiuri (76.), 2-2 Harit (82.), 3-2 Raman (115.)