• 6 .1. FC Union Berlin (23 pkt.)
  • 7 .1. FSV Mainz 05 (21 pkt.)
  • 8 .VfL Wolfsburg (20 pkt.)

Lewandowski stracił koronę króla strzelców w ostatniej minucie meczu

Borussia Dortmund przegrała 1-2 z TSG Hoffenheim, a Robert Lewandowski przegrał ze Stefanem Kiesslingiem z Bayeru Leverkusen walkę o koronę króla strzelców. To była ostatnia kolejka Bundesligi, a Polak już na początku meczu trafił do bramki rywala. Kiessling odpowiedział w 90. minucie meczu Bayeru i to on sięgnął po koronę.

W 6. minucie meczu Borussii z Hoffenheim po asyście głową Jakuba Błaszczykowskiego Lewandowski z bliska pokonał bramkarza Hoffenheim.

W 77. minucie z rzutu karnego wyrównał Sejad Salihović. Trzy minuty później z boiska za faul wyleciał bramkarz Borussii Roman Weidenfeller, a Salihović wykorzystał kolejną "jedenastkę". Miejsce Weidenfellera między słupkami stanął Kevin Grosskreutz.

Goście wygrali sensacyjnie 2-1 i zapewnili sobie możliwość gry w barażu o utrzymanie kosztem Fortuny Duesseldorf.

Zwycięstwo Hoffenheim, w którego barwach całe spotkanie rozegrał Eugen Polanski, oznacza, że zespół ten awansował z 17. na 16. miejsce w tabeli. W walce o pozostanie w Bundeslidze Hoffenheim zmierzy się z trzecią ekipą drugiej ligi - FC Kaiserslautern Ariela Borysiuka.

W pierwszym składzie BVB pojawił się też Łukasz Piszczek. W 69. minucie zmienił go Julian Schieber.

Lewandowski wreszcie się odblokował, gdyż nie zdobył bramki w Bundeslidze od 20 kwietnia, gdy pokonał bramkarza Mainz.

"Lewy" zdobył przed tą kolejką 23 gole, o jednego mniej niż Kiessling. Po pierwszej połowie dzisiejszych meczów Lewandowski i Kiessling mieli na koncie po 24 bramki. Piłkarz Bayeru trafił jednak w ostatniej minucie meczu w Hamburgu, dając wygraną 1-0 swojej drużynie, a sobie zapewniając z 25 golami koronę króla strzelców Bundesligi.

Nie można wykluczyć, że Lewandowski po raz ostatni zagrał w niemieckiej ekstraklasie, gdyż głośno mówi się o jego odejściu z Borussii. Do tej pory wybiegł w Bundeslidze na boisko 98 razy, zdobył 54 gole i zanotował 20 asyst.

Wszystkie bramki Roberta Lewandowskiego w tym sezonie. Zobacz!

Pościg Bayernu

Bayern Monachium, który już wcześniej zapewnił sobie mistrzostwo kraju, wygrał na wyjeździe z Borussią Moenchengladbach 4-2. Po 10 minutach przegrywał 1-3, zdołał jednak odwrócić losy meczu. Dwie bramki dla ekipy z Bawarii zdobył Franck Ribery, a po jednej dołożyli Hiszpan Javi Martinez oraz Holender Arjen Robben.

W 34. kolejce nie wystąpili Arkadiusz Milik i Sebastian Boenisch z Bayeru Leverkusen. Wygraną swoich kolegów - 1-0 Hamburgerem SV, po golu Kiesslinga, oglądali z ławki rezerwowych.

W takiej samej sytuacji znalazł się Artur Sobiech. Jego Hannover pokonał w sobotę u siebie Fortunę Dusseldorf 3-0. Porażka gości oznacza, że podzielą oni los Greuther Fuerth i w przyszłym sezonie występować będą w drugiej lidze.

Historyczny wyczyn Lewandowskiego

Dorobek Lewandowskiego jest najlepszym wynikiem polskiego piłkarza w historii Bundesligi.

Z imponującym bilansem zakończył sezon również Jakub Błaszczykowski. Pomocnik Borussii Dortmund strzelił 11 goli.

Artur Sobiech z Hannoveru zdobył pięć bramek, obrońca Borussii Dortmund Łukasz Piszczek dwie, a Sebastian Boenisch z Bayeru Leverkusen - jedną.