Reklama

Reklama

  • 1 .Bayern Monachium (43 pkt.)
  • 2 .Borussia Dortmund (34 pkt.)
  • 3 .SC Freiburg (29 pkt.)
  • 4 .Bayer 04 Leverkusen (28 pkt.)
  • 5 .TSG 1899 Hoffenheim (28 pkt.)
  • 6 .Eintracht Frankfurt (27 pkt.)
  • 7 .1. FC Union Berlin (27 pkt.)
  • 8 .1. FC Koeln (25 pkt.)

Lewandowski - "napastnik kompletny"

Kiedy czytam takie komplementy, to naprawdę jest mi miło. Menedżer Cezary Kucharski miał rację! Łukasz Podolski nigdy nie znaczył tyle w Bundeslidze, co teraz znaczy Robert Lewandowski. Fachowy magazyn "Kicker" wybrał właśnie Polaka najlepszym napastnikiem w pierwszej rundzie rozgrywek. 24-letni Polak określony został mianem "napastnika kompletnego".

Oto charakterystyka z magazynu "Kicker":

"Że był to najlepszy napastnik pierwszej rundy rozgrywek, nie było żadnych wątpliwości w trakcie redakcyjnych wyborów. Jedyna dyskusja przy Robercie Lewandowskim dotyczyła jednego - czy napastnik Borussii Dortmund powinien znaleźć się w kategorii klasa światowa, czy przewodzić w klasie międzynarodowej. Bez żadnych dyskusji pozostaje fakt, że 24-letni napastnik dysponuje niezwykłymi walorami. Szybkość, technika, wykończenie, jest niezwykle wszechstronny - świetny w grze kombinacyjnej, a także stojąc tyłem do bramki rywala. To napastnik kompletny.

Reklama

Nic dziwnego, że najpotężniejsze kluby z Europy przymierzają Polaka. Lewandowski miał udział w 24 golach, licząc wszystkie rozgrywki w pierwszej części sezonu, a więc Bundesligę, Champions League oraz Puchar Niemiec. Dlaczego nie znalazł się w rubryce klasa światowa? Ponieważ w ospałym stylu zaczął Bundesligę, a w najważniejszych jej konfrontacjach zabrakło wielkich wyczynów. Z drugiej strony wspaniałe występy w Lidze Mistrzów spowodowały, że był o włos od klasy światowej."

Cytuję charakterystykę kolegów z "Kickera" w pełni. Ponieważ jest obiektywna. Pozbawiona emocji pod hasłem nasz rodak - Polak, a więc musi być wielki. Nie musi. Czasami Polacy są mali. W piłce, w polityce, w życiu. Czasami są wielcy, jak Robert Lewandowski. I cieszę się, że Niemcy to docenili. O kulisach pracy Roberta napiszę na dniach.

Jeszcze kilka zdań na koniec - Piotr Rutkowski, syn właściciela Lecha, od kilku lat odpowiada za transfery w Poznaniu. Najpierw wspólnie z Markiem Pogorzelczykiem, a ostatnio samodzielnie. To właśnie młody Rutkowski miał udział w sprowadzeniu Lewandowskiego ze Znicza Pruszków, a Arjomsa Rudniewa z Węgier. Polak kosztował 250 tysięcy euro, Rosjanin z łotewskim paszportem 600 tysięcy euro. Obaj sporo wnieśli do zespołu "Kolejorza". Lewandowski powędrował do Bundesligi za 4,7 miliona euro, a Rudniew za 3,5 miliona euro. Obecnie obaj wiele znaczą w wielkiej lidze.

Ranking napastników magazynu "Kicker" - jesień 2012

Klasa światowa:

-

Klasa międzynarodowa:

1. Robert Lewandowski (24 lata, Borussia Dortmund)

2. Stefan Kiessling (28, Bayer Leverkusen)

3. Vedad Ibisević (28, VfB Stuttgart)

4. Adam Szalai (25. Mainz)

5. Mario Madżukić (26, Bayern Monachium)

W polu widzenia:

6. Mame Diouf (25, Hannover 96)

7. Max Kruse (24, Freiburg)

8. Nils Petersen (24, Werder Brema)

W dalszym kręgu:

Bast Bost (23, VfL Wolfsburg), Patrick Hermann (21, Borussia Moenchengladbach), Klaas Jan Huntelaar (29, Schalke Gelsenkirchen), Artjoms Rudniew (24, Hamburger SV), Jan Schlaudraff (29, Hannover 96)

Uwaga: w rubryce "w dalszym kręgu" piłkarze wymienieni są w kolejności alfabetycznej. 

Autor: Roman Kołtoń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama