Reklama

Reklama

David Kopacz: piłkarski diament już gra dla Polski

​Urodził się w Niemczech, ma zaledwie 16 lat i już teraz błyszczy w juniorach Borussii Dortmund. Eksperci widzą w nim piłkarski diament. Ma świetną technikę, potrafi pięknie strzelić z dystansu. Kim jest ten tajemniczy talent? To młody reprezentant Polski - David Kopacz.

Bundesliga. Wyniki, tabela i statystyki - kliknij tutaj!

Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek to zawodnicy, którzy w ostatnich latach osiągali ogromne sukcesy z Borussią Dortmund. Niewykluczone, że już wkrótce w ich ślady pójdzie kolejny Polak.

16-letni David Kopacz na razie występuje w juniorach niemieckiego klubu, ale piłkarscy łowcy talentów nie mają wątpliwości, że młodego zawodnika czeka świetlana przyszłość. 

Reklama

- To piłkarski diament. Młodziutki chłopak, który wyróżnia się na tle rówieśników. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to kibice reprezentacji Polski będą mieli z niego wiele pociechy - nie ukrywa w rozmowie z Interią szef skautingu PZPN Maciej Chorążyk.

To właśnie dzięki specjalnie wydzielonej komórce PZPN, która zajmuje się wyszukiwaniem piłkarskich talentów, udało się dotrzeć do Kopacza. Zawodnika wypatrzył Tomasz Rybicki, który odpowiada za penetrowanie niemieckich boisk w poszukiwaniu graczy z polskimi korzeniami.

Skauci PZPN nie chcą dopuścić do tego, by powtórzyła się sytuacja z poprzednich lat, kiedy Niemcy sprzątnęli nam sprzed nosa takich zawodników jak choćby Miroslav Klose czy Lukas Podolski.

Kopacza długo do gry w młodzieżowych reprezentacjach "Biało-czerwonych" nie trzeba było namawiać. Zawodnik jest przekonany, że z białym Orłem na piersi może osiągać sukcesy. "Chcę zdobywać tytuły z kadrą Polski" - powtarza nastolatek.

CZYTAJ DALEJ. KIM JEST DAVID KOPACZ? KLIKNIJ TUTAJ!

Autor: Bartosz Barnaś


CZYTAJ DALEJ. KIM JEST DAVID KOPACZ? KLIKNIJ TUTAJ!

Urodził się w Niemczech, ma zaledwie 16 lat i już teraz błyszczy w juniorach Borussii Dortmund. Eksperci widzą w nim piłkarski diament. Ma świetną technikę, potrafi pięknie strzelić z dystansu. Kim jest ten tajemniczy talent? To młody reprezentant Polski - David Kopacz.

Urodził się w Niemczech, ale jego rodzice byli Polakami. Za zachodnią granicę trafili w poszukiwaniu lepszego życia. - W domu u Państwa Kopaczów mówi się po polsku. Rodzina zachowuje wszystkie polskie tradycje, dlatego nie musieliśmy wcale namawiać Davida do gry dla naszej kadry. Dla niego to był oczywisty wybór - podkreśla Chorążyk.

Kopacz zaczął grać w piłkę jako dziecko. Miał osiem lat, kiedy trafił do młodzieżowych drużyn słynnej Borussii Dortmund. Trenerzy błyskawicznie dostrzegli jego talent, zainteresowali się nim także szkoleniowcy juniorskich reprezentacji Niemiec.

- David był na konsultacjach niemieckich kadr młodzieżowych, ale od razu powiedział, że jest zdecydowany, żeby grać dla Polski. To była dla niego łatwa decyzja ze względu na to, że wychowywał się w duchu polskości - nie ukrywa szef skautingu PZPN-u.

Uzdolniony zawodnik zadebiutował w reprezentacji Polski do lat 15 w marcu 2014 roku. Od tego czasu regularnie wspina się po kolejnych szczeblach kadr młodzieżowych, a jego talent rozwija się harmonijnie.

Jakiego typu zawodnikiem jest Kopacz? - To typowa "dziesiątka". Zawodnik, który świetnie radzi sobie za plecami napastnika. Dysponuje bardzo dobrą techniką, potrafi dryblować. Oprócz tego ma znakomity przegląd pola - wylicza Chorążyk.

- Pamiętajmy o tym, że to wciąż bardzo młody zawodnik i teraz najważniejsze jest to, żeby grał regularnie i aby nie przytrafiały mu się kontuzje. Jeśli wszystko będzie szło tak, jak do tej pory, to reprezentacja Polski za kilka lat będzie miała z niego pociechę - dodaje nasz rozmówca.

Na razie Kopacz świetnie radzi sobie w kadrze Polski do lat 17 i w juniorach Borussii Dortmund. W bieżącym sezonie zagrał w ośmiu meczach, strzelił dwa gole i zaliczył jedną asystę. Niewykluczone, że już wkrótce dostanie ofertę podpisania kontraktu z pierwszym zespołem.

Trenerzy Borussii dostrzegają talent Davida, klub go docenia. Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że - gdy tylko pojawi się taka formalna możliwość - zawodnik dostanie propozycję podpisania umowy z klubem.

Kopacz jest na najlepszej drodze do tego, by za kilka lat było o nim głośno w całej Europie. Akademia Borussii to idealna trampolina do wielkiej piłki. To właśnie tam szlify zbierali m.in. Mario Goetze, Marco Reus czy Nuri Sahin.

Czy kolejnym flagowym "produktem" szkółki BVB będzie David Kopacz? Zyskałby na tym nie tylko niemiecki klub, ale także reprezentacja Polski. W ostatnich latach trenerzy znad Wisły nie wyszkolili rozgrywającego światowej klasy. Niewykluczone, że zrobią to za nich... Niemcy.

Autor: Bartosz Barnaś

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy