Reklama

Reklama

​Bundesliga. Sancho domaga się kary dla sprawców śmierci Floyda

Na niecodzienny gest zdobył się bohater niedzielnego meczu SC Paderborn - Borussia Dortmund (1-6). Jadon Sancho, autor klasycznego hat-tricka, zaprezentował roszczeniowy napis na koszulce, domagając się w ten sposób ukarania sprawców śmierci George’a Floyda.

Sprawą Floyda od tygodnia żyją media niemal na całym świecie. To 46-letni Afroamerykanin, który w USA stracił życie w wyniku brutalnej interwencji policji. Został zatrzymany za próbę płatności fałszywym czekiem w sklepie spożywczym.  

Do tragicznego zdarzenia doszło 25 maja w Minneapolis. Mimo że policja początkowo mówiła o "nieszczęśliwym incydencie", opinia publiczna, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, nie miała najmniejszych wątpliwości - to było morderstwo. Zajście zostało bowiem zarejestrowane telefonem komórkowym przez przechodnia. 

Reklama

Jeden z mundurowych, Derek Chauvin, przez osiem minut przyciskał kolanem szyję 46-latka do asfaltu. Mężczyzna błagał o życie, informując, że nie może oddychać. Na czterech interweniujących funkcjonariuszach nie zrobiło to jednak żadnego wrażenia.

Floyd zmarł na skutek uduszenia po przewiezieniu do szpitala. Bezpośredniego sprawcę jego śmierci zwolniono ze służby. Niedługo potem postawiono mu zarzut zabójstwa trzeciego stopnia.

W całym kraju wybuchły gwałtowne zamieszki uliczne. W wielu amerykańskich miastach policja nie radzi sobie z tłumem, który niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Prezydent Donald Trump trzyma w gotowości wojsko.   

Ludzie domagają się surowego ukarania złoczyńców w mundurach. Swoje oburzenie w ostatnich dniach wyrażają również sportowcy. W niedzielę dołączył do nich również Jadon Sancho. 20-letni Anglik z Borussii Dortmund rozegrał swój najlepszy w tym sezonie mecz i postanowił dobrze wykorzystać ten fakt.

Po zdobyciu pierwszej z trzech bramek, w meczu z Paderborn, młodzian odsłonił koszulkę znajdującą się pod meczowym trykotem. Widniał na niej napis: "Sprawiedliwość za George’a Floyda". Wkrótce potem to samo uczynił jego klubowy kolega, Achraf Hakimi. 

Chauvinovi za zbrodniczy czyn grozi 25 lat więzienia.

UKi 

Bundesliga - wyniki, tabela, strzelcy, terminarz

Reklama

Reklama

Reklama