• 5 .SC Freiburg (8 pkt.)
  • 6 .Bayer 04 Leverkusen (7 pkt.)
  • 7 .1. FC Koeln (7 pkt.)
  • 8 .1. FC Union Berlin (6 pkt.)

Bundesliga. Borussia Dortmund - Fortuna Duesseldorf 3-2 w przedostatniej kolejce

Borussia Dortmund zrobiła swoje. Zespół Łukasza Piszczka pokonał Fortunę Duesseldorf 3-2 i na kolejkę przed końcem rozgrywek wciąż ma szansę na mistrzostwo Niemiec. W Dortmundzie błysnął też Dawid Kownacki, który popisał się efektownym golem.

Takiego wyścigu o mistrzostwo w Niemczech dawno nie było. W ostatnich latach Bayern już kilka kolejek przed końcem mógł świętować tytuł, w tym roku Bawarczycy długo oglądali plecy BVB. Na finiszu rozgrywek wciąż nie jest jasne, kto sięgnie po tytuł - przed ostatnią kolejką drużyna z Dortmundu traci do monachijczyków dwa punkty.

W jedenastce na sobotni mecz BVB z Fortuną znalazł się Piszczek. Polski obrońca wrócił do gry po czterech spotkaniach przerwy i zagrał z opaską kapitana. Jego drużyna w pierwszej połowie nie grała porywającego futbolu, ale w 41. minucie dopięła swego. Do piłki dośrodkowanej w pole karne doszedł Thomas Delaney i zgrał ją głową wzdłuż bramki. Tam dopadł do niej Christian Pulisić i również uderzeniem głową wbił do siatki.

33. kolejka Niemcy - Bundesliga
2019-05-11 15:30 | Stadion: Signal-Iduna-Park | Widzów: 81365 | Arbiter: T. Stieler
D. Kownacki 90'

Borussia w sobotę musiała sobie radzić nie tylko bez zawieszonego Marco Reusa, ale i kilku kontuzjowanych piłkarzy. Ze składu na przedostatnią kolejkę wypadli Abdou Diallo i Roman Buerki. Szczególnie dotkliwy okazał się brak Szwajcara. Zastępujący go Marwin Hitz fatalnie zachował się na początku drugiej połowy. Niegroźny strzał Olivera Finka odbił pod własne nogi i piłka między nimi wtoczyła się do bramki.

BVB szybko jednak wyrównała. W 53. minucie strzałem po ziemi bramkarza gości pokonał Delaney. Dramatycznych zwrotów akcji było jednak więcej - po pięciu minutach w roli głównej znów wystąpił Hitz. Sfaulował w polu karnym Dodiego Lukebakio, a sędzia podyktował rzut karny. Do "jedenastki" podszedł sam poszkodowany, ale uderzył obok słupka.

Niko Gießelmann
 53′ Thomas Delaney
Andre Hoffmann
 90′ 90′ Mario Goetze
Markus Suttner67′
 41′ 89′ 90′ Christian Pulisic
Matthias Zimmermann
61′ Jacob Bruun Larsen
Dawid Kownacki  90′
Eric Oelschlägel
Jaroslav Drobny
Leonardo Julián Balerdi Rossa
Marcin Kamiński
90′ Marcel Schmelzer
Aymen Barkok
Ömer Toprak
Alfredo Morales85′
Mahmoud Dahoud
Rouwen Hennings
61′ Jadon Sancho
Kenan Karaman76′
90′ Maximilian Philipp
Benito Raman67′

Za ofensywę Fortuny obok Belga odpowiadał Dawid Kownacki. Po golu z poprzedniej kolejki, gdy pokonał bramkarza Freiburga, polski napastnik utrzymał miejsce w podstawowym składzie. W 83. minucie nie popisał się jednak inny piłkarz urodzony w Polsce. Adam Bodzek, który na świat przyszedł w Zabrzu, zaatakował wślizgiem kolano Jadona Sancho i wyleciał z boiska z czerwoną kartką.

W końcówce wydawało się, że gości dobił Mario Goetze, ale w doliczonym czasie gry błysnął jeszcze Kownacki. Ostatnie sekundy przyniosły szaleńcze ataki gości, dortmundczycy zdołali się jednak obronić. Dzięki wygranej i bezbramkowemu remisowi Bayernu z RB Lipsk sprawa tytułu rozstrzygnie się w ostatniej kolejce. BVB zagra na wyjeździe z Borussią Moenchengladbach, a Bayern u siebie z Eintrachtem Frankfurt.

Borussia Dortmund - Fortuna Duesseldorf 3-2 (1-0)

Bramki: Pulisić (41.), Delaney (53.), Goetze (90.) - Fink (47.), Kownacki (90.)