• 5 .Bayer 04 Leverkusen (40 pkt.)
  • 6 .Borussia Dortmund (39 pkt.)
  • 7 .1. FC Union Berlin (34 pkt.)
  • 8 .SC Freiburg (34 pkt.)

Borussia Dortmund - 1. FSV Mainz 05 1-1 (0-0). Liga niemiecka - 16. kolejka Bundesligi

W meczu 16. kolejki niemieckiej Bundesligi, który rozegrany został 16 stycznia, drużyna Borussii Dortmund zremisowała z FSV Mainz 05 1-1 (0-0). Spotkanie odbyło się na Signal-Iduna-Park.

L. Öztunali 57'

Przed meczem można było odgadnąć kto jest faworytem. Jedenastka FSV Mainz 05 plącze się na dole tabeli zajmując 18. miejsce, za to drużyna Borussii Dortmund zajmując czwartą pozycję w rozgrywkach była zdecydowanym kandydatem do zwycięstwa.

Występujące tu jedenastki w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą 28 razy. Zespół Borussii Dortmund wygrał aż 16 razy, zremisował siedem, a przegrał tylko pięć.

Już w pierwszych minutach zespół Borussii Dortmund próbował rozpoznać przeciwników konstruując akcje zaczepne. Przez dłuższy czas przewaga w posiadaniu piłki była aż nadto widoczna, jednak nie przynosiło to efektów w postaci bramek. Jedyną kartkę w pierwszej połowie arbiter przyznał Philippowi Mwenemu z FSV Mainz 05. Była to 40. minuta starcia.

W drugiej minucie doliczonego czasu Dan-Axel Zagadou został zastąpiony przez Manuela Akanjego. Na tym zakończyła się pierwsza połowa spotkania. Obie drużyny schodziły na przerwę przy bezbramkowym wyniku.

W 47. minucie kartkę otrzymał Alexander Hack z drużyny gości.

Nieoczekiwanie piłkarze FSV Mainz 05 nie dali szansy bramkarzowi drużyny przeciwnej. W 57. minucie bramkę zdobył Levin Öztunali. Przy zdobyciu bramki pomógł Danny Latza.

W następstwie utraty bramki trener Borussii Dortmund postanowił zagrać agresywniej. W 60. minucie zmienił pomocnika Jude'a Bellinghama i na pole gry wprowadził napastnika Youssoufę Moukoko, który w bieżącym sezonie ma na koncie jednego gola. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Nie mylił się, jego drużyna zdołała zdobyć bramkę, odrobić straty i zremisować. A kibice FSV Mainz 05 nie mogli już doczekać się wprowadzenia Karima Onisiwę. W bieżącym sezonie ten napastnik wchodził już jako rezerwowy dziewięć razy i ma na koncie jednego strzelonego gola. Murawę musiał opuścić Robin Quaison. W 68. minucie kartkę dostał Emre Can, zawodnik gospodarzy.

Drużyna FSV Mainz 05 niedługo cieszyła się prowadzeniem. Trwało to 16 minut, zespół gospodarzy doprowadził do remisu. Bramkę zdobył Thomas Meunier. W 76. minucie karnego dla Borussia Dortmund nie wykorzystał Marco Reus strzelając obok bramki.

Do końca pojedynku rezultat nie uległ zmianie. Mecz zakończył się wynikiem 1-1.

Robin Zentner
 73′ Thomas Meunier
Levin Mete Öztunali  57′
Mats Hummels
Moussa Niakhate
45′ Dan-Axel Zagadou
Alexander Hack47′
Raphaël Guerreiro
Philipp Mwene40′
68′ Emre Can
Stefan Bell
Jadon Sancho
Danny Latza90′
Julian Brandt
Jean-Paul Boëtius79′
60′ Jude Bellingham
Leandro Barreiro Martins
76′ (k.) Marco Reus
Jonathan Michael Burkardt79′
Erling Haaland
Robin Quaison65′
Marwin Hitz
Finn Gilbert Dahmen
45′ Manuel Obafemi Akanji
Jean-Philippe Mateta
60′ Youssoufa Moukoko
Karim Onisiwo65′
Steffen Tigges
Ádám Szalai79′

Przewaga zespołu Borussii Dortmund w posiadaniu piłki była ogromna (73 procent), niestety, pomimo takiej przewagi piłkarze nie potrafili wygrać meczu.

Piłkarze gospodarzy obejrzeli w meczu jedną żółtą kartkę, natomiast ich przeciwnicy dwie.

Jedenastka gospodarzy wymieniła dwóch zawodników. Natomiast drużyna FSV Mainz 05 w drugiej połowie dokonała czterech zmian.