• 5 .TSG 1899 Hoffenheim (23 pkt.)
  • 6 .1. FC Union Berlin (23 pkt.)
  • 7 .1. FSV Mainz 05 (21 pkt.)
  • 8 .VfL Wolfsburg (20 pkt.)

Bayern Monachium sensacyjnie przegrał z FSV Mainz. Gol Lewandowskiego w końcówce

Robert Lewandowski wrócił na boisko i zdobył bramkę w doliczonym czasie gry, ale to nie pomogło Bayernowi Monachium. Bawarczycy sensacyjnie przegrali 1-2 z FSV Mainz w 31. kolejce Bundesligi i świętowanie mistrzostwa Niemiec muszą odłożyć na później.

Bundesliga: wyniki, tabela, terminarz, strzelcy

Dla Bayernu miało być dziś łatwo i przyjemnie - monachijczycy już chłodzili szampany, bo wygrana z Mainz zapewniała im dziewiąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Co więcej, do gry po blisko miesięcznej przerwie wracał Robert Lewandowski, który miał gonić rekord Gerda Muellera.

Tymczasem... Wszystko poszło nie tak. Już w 3. minucie walczący o utrzymanie gospodarze objęli prowadzenie. Mocny strzał z dystansu oddał Jonathan Burkardt, a błąd popełnił Manuel Neuer i przepuścił lecącą prosto w niego piłkę. Mainz prowadziło 1-0.

Bramki tracone na początkach meczów są jednym z grzechów głównych Bayernu. Bawarczycy już po raz 13. (!) w tym sezonie Bundesligi pierwsi stracili gola, a siódmy raz miało to miejsce w pierwszym kwadransie meczu. To zawstydzająca statystyka.

Mistrzowie Niemiec grali jedno z najsłabszych spotkań w tym sezonie. Przed przerwą Lewandowski był zupełnie odcięty od podań - zaliczył tylko osiem kontaktów z piłką. Miał jedną okazję do strzelenia gola, lecz z 16 m uderzył wysoko nad poprzeczką bramki.

Mainz za to grało jak z nut. Wystarczy powiedzieć, że jeszcze w pierwszych 45 minutach Bawarczyków dwukrotnie uratował słupek, a gospodarze i tak podwyższyli swoje prowadzenie. Po znakomitym dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę do bramki głową skierował Robin Quaison.

Gol "Lewego", lecz nic z tego

Już w przerwie trener Bayernu zdecydował się na wprowadzenie aż trzech roszad - zdjął z boiska bezproduktywnych skrzydłowych oraz Leona Goretzkę. Na placu gry pojawił się za to Eric Maxim Choupo-Moting, który wniósł nieco ożywienia w szeregi Bawarczyków.

Bayern miał ogromną przewagę w posiadaniu piłki, lecz nie potrafił przełożyć tego na stwarzane sytuacje bramkowe. Mainz broniło się agresywnie, lecz bardzo skutecznie i zasłużenie "dowiozło" prowadzenie do końca spotkania.

Gospodarze jedyny błąd popełnili w doliczonym czasie gry, gdy zbyt krótkie podanie obrońcy przejął Lewandowski. Polski snajper opanował trudną piłkę i ze spokojem kilera pokonał bramkarza w sytuacji sam na sam.

Bramka pozwoli Lewandowskiemu marzyć o pobiciu rekordu Muellera, lecz Bayernowi nie wystarczyła dziś do zdobycia choćby punktu. Świętowanie mistrzostwa Niemiec musi zostać odłożone na inny termin.

Bawarczycy mistrzostwa mogą być pewni już jutro - jeśli RB Lipsk nie zdoła pokonać VfB Stuttgart. Sami do gry wrócą dopiero 8 maja, grając z Borussią Moenchengladbach. Z kolei Lewandowski, mając 36 ligowych bramek na koncie, potrzebuje czterech trafień w trzech ostatnich meczach, by wyrównać rekord Gerda Muellera.

FSV Mainz - Bayern Monachium 2-1 (2-0)

Bramki: 1-0 Burkardt (3.), 2-0 Quaison (37.), 2-1 Lewandowski (90.+4.).

Manuel Neuer
59′ Jeremiah St. Juste
Benjamin Pavard
Alexander Hack
Jerome Boateng36′
Moussa Niakhate
David Alaba43′ 70′
87′ 89′ Danny Vieira da Costa
Alphonso Boyle Davies
Danny Latza
Leroy Aziz Sané46′
90′ Leandro Barreiro Martins
Joshua Walter Kimmich
58′ Phillipp Mwene
Thomas Mueller
 37′ 68′ Robin Kwamina Quaison
Leon Goretzka41′ 46′
80′ Karim Onisiwo
Kingsley Junior Coman46′
 3′ 46′ Jonathan Michael Burkardt
Robert Lewandowski  90′ 73′
Finn Gilbert Dahmen
Alexander Nübel
Stefan Bell
Bouna Sarr
89′ Daniel Brosinski
Tanguy-Austin Nianzou Kouassi46′
80′ Robert Nesta Glatzel
Serge David Gnabry70′
90′ Dominik Kohr
Jamal Musiala46′
68′ Jean-Paul Boëtius
Aginaga Javi Martinez
Ádám Szalai
Marc Roca Junqué
46′ Levin Mete Öztunali