• 6 .1. FC Union Berlin (15 pkt.)
  • 7 .Borussia Moenchengladbach (12 pkt.)
  • 8 .VfB Stuttgart 1893 (11 pkt.)

Bayern Monachium - Borussia Moenchengladbach 2-1 w 31. kolejce Bundesligi

Bez zawieszonego za kartki Roberta Lewandowskiego Bayern Monachium pokonał 2-1 Borussię Moenchengladbach. Decydującą bramkę w końcówce spotkania zdobył Leon Goretzka. To 13. z rzędu wygrane spotkanie przez Bayern. Do zapewnienia sobie mistrzowskiego tytułu Bawarczycy potrzebują jedynie jednego punktu.

Bundesliga: wyniki, tabela, terminarz, strzelcy

Borussia jest ostatnią drużyną, która zdołała pokonać Bawarczyków. Miało to miejsce 7 grudnia 2019 roku - od tamtej pory Bayern jest niepokonany w 22 spotkaniach, z których wygrał 21.

Dziś drużyna Hansiego Flicka musiała radzić sobie bez kilku ważnych piłkarzy. Brakowało jej przede wszystkim zawieszonych za kartki - najlepszego strzelca Roberta Lewandowskiego i najlepszego asystenta Thomasa Muellera. Z powodu kontuzji poza składem znaleźli się Thiago, Philippe Coutinho, Corentin Tolisso oraz Niklas Suele.

Szansę od pierwszej minuty dostał za to 19-letni Joshua Zirkzee, a w środku pomocy od początku zagrał Michael Cuisance, były piłkarz Borussii. Na ławce znalazł się za to Alphonso Davies.

Spotkanie koszmarnie rozpoczęło się dla jednego z wyróżniających się graczy gości. Marcus Thuram najpierw padł ofiarą ostrego faulu Jeroma Boatenga, a później bez kontaktu z rywalem nabawił się kontuzji i musiał opuścić boisko. Zmienił go Breel Embolo.

W 11. minucie po raz pierwszy groźnie zaatakował Bayern. Ivan Periszić efektownie podał klatką piersiową do Cuisence'a, a ten z woleja uderzył tuż nad poprzeczką.

Pięć minut później Borussia Moenchengladbach wpakował piłkę do bramki Manuela Neuera. Embolo prostopadle podał do Jonasa Hofmanna, a ten w sytuacji sam na sam zachował zimną krew. Miał jednak pecha - był na minimalnym spalonym i po analizie VAR sędzia zmienił swoją decyzję.

W odpowiedzi w doskonałej sytuacji znalazł się Lucas Hernandez i bez wątpienia powinien zdobyć bramkę. Lewy obrońca Bayernu uderzał z bliskiej odległości, ale Yann Sommer w niesamowity sposób obronił jego uderzenie.

W kolejnej akcji jeszcze gorzej spudłował Embolo, a to błyskawicznie zemściło się na Borussii. Sommer w koszmarny sposób zachował się we własnym polu karnym - podając piłkę prosto pod nogi Joshuy Zirkzee. 19-latek miał przed sobą pustą bramkę i musiał do niej trafić, co też uczynił. 1-0 dla Bayernu!

Jednak jeszcze przed przerwą Bawarczycy także sprezentowali swojemu przeciwnikowi bramkę. Po płaskim dośrodkowaniu z prawej strony Benjamin Pavard interweniował tak niefortunnie, że wpakował piłkę do własnej bramki. 1-1.

5

W pierwszym kwadransie po zmianie stron aktywniejsza, co ciekawe, była Borussia. Manuel Neuer musiał nieźle napocić się w bramce, by powstrzymać napór rywala. Trener Hansi Flick zareagował na to podwójną zmianą - wprowadzając na boisko Alphonso Daviesa i Kingsleya Comana.

Te roszady rozbudziły nieco monachijską drużynę. Najpierw groźnie po rzucie rożnym uderzał Pavard, a chwilę później mocny strzał Gnabry'ego obronił Sommer.

W 77. minucie Zirkzee zmienił Kwasi Okyere Wriedt, 25-letni zawodnik grający głównie w rezerwach Bayernu. Było to jego trzecie spotkanie w pierwszym zespole.

Wydawało się już, że Borussia utrzyma korzystny remis do końca spotkania, ale w końcówce meczu Bayern raz jeszcze przyspieszył. Benjamin Pavard znalazł się na prawej stronie i płaskim podaniem zagrał do Leona Goretzki. Ten z bliskiej odległości umieścił piłkę w bramce - 2-1!

Bayern Monachium - Borussia Moenchengladbach 2-1 (1-1)

Bramki: 1-0 Zirkzee (26.), 1-1 Pavard (37. - samobójcza), 2-1 Goretzka (86.).

Bayern Monachium: Neuer - Pavard, Boateng, Alaba, Hernandez (62. Davies) - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Cuisance (62. Coman), Periszić (88. Martinez) - Zirkzee (77. Wriedt).

Borussia Moenchengladbach: Sommer - Lainer, Ginter, Elvedi (46. Jantschke), Bensebaini - Kramer, Neuhaus, Hofmann - Herrmann (70. Wendt), Stindl, Thuram (10. Embolo, 83. Benes).

Nico Elvedi46′
62′ Lucas Hernández Pi
Matthias Ginter
37′ (samob.) Benjamin Pavard
Stefan Lainer69′
62′ Mickaël Cuisance
Christoph Kramer
 86′ Leon Goretzka
Lars Stindl
Joshua Kimmich
Jonas Hofmann
88′ Ivan Periszić
Florian Neuhaus
 26′ 77′ Joshua Zirkzee
Patrick Herrmann70′
Serge Gnabry
Marcus Thuram10′
Sven Ulreich
Tobias Sippel
62′ Alphonso Davies
Mamadou Doucouré
Álvaro Odriozola Arzallus
Tony Jantschke46′
88′ Aginaga Javi Martinez
Famana Quizera
62′ Kingsley Coman
Breel Donald Embolo10′ 83′
77′ Kwasi Okyere Wriedt