Reklama

Reklama

Turniej Chychły. Polscy pięściarze bez wygranej w Gdańsku

Polscy pięściarze nie wygrali żadnej kategorii w rozgrywanej od wtorku do czwartku w Gdańsku dziewiątej edycji międzynarodowego turnieju im. Zygmunta Chychły. Pięć zwycięstw odnieśli Rosjanie, a po dwa zawodnicy z Ukrainy i Białorusi.

Bokserzy rywalizowali na powietrzu na Targu Węglowym przy słynnej Katowni oraz Złotej Bramie. Pogoda z pewnością nie była sprzymierzeńcem zawodników, którym przyszło walczyć w upale przekraczającym 30 stopni Celsjusza. Iluzoryczną ochronę przez skwarem zapewniał dach, bowiem przemieszczające się słońce sprawiało, że cień pokrywał tylko część ringu.

Do czwartkowych finałów dotarło jedynie dwóch "Biało-Czerwonych" i to w najcięższych kategoriach. W wadze ciężkiej (91 kg) Michał Soczyński (PACO Lublin), który w środowym półfinale znokautował w pierwszej rundzie brązowego medalistę mistrzostw Europy z 2017 roku oraz olimpijczyka z Rio de Janeiro Francuza Paula Ombę Biongolo, uległ jednogłośnie na punkty Rosjaninowi Igorowi Fiedorowowi.

Reklama

Z kolei z powodu kontuzji łokcia do pojedynku z Francuzem Mouradem Alievem nie przystąpił Aleksander Stawirej (Ziętek Team Kalisz).

W zawodach wzięło udział ok. 70 pięściarzy z dziewięciu krajów: Francji, Węgier, Rosji, Niemiec, Kazachstanu, Białorusi, Ukrainy, Gruzji oraz Polski.

Turniej był dla wielu bokserów ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami Europy, które jako element Igrzysk Europejskich odbędą się od 21 do 30 czerwca w Mińsku. Ostatnie dni przed tą imprezą Polacy spędzą na zgrupowaniu we Władysławowie i niebawem trener kadry Ireneusz Przywara pada skład, który rywalizować będzie w stolicy Białorusi.

Zygmunt Chychła był pierwszym polskim złotym medalistą olimpijskim w boksie. Urodzony w 1926 roku Gdańsku pięściarz triumfował w Helsinkach w 1952 roku, a ponadto dwa razy stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy - w 1951 roku w Mediolanie oraz dwa lata później w Warszawie. W 1953 roku, w wieku zaledwie 27 lat, z powodu gruźlicy, zakończył karierę. W 2003 roku został honorowym obywatelem Gdańska. Zmarł w 2009 roku w Hamburgu.

Wyniki walk finałowych:

49 kg Wołodia Mnacakanjan (Rosja) - Attila Bernath (Węgry) 2:1

52 kg Samat Żetybajew (Kazachstan) - Nikołaj Charanachojew (Rosja) 3:0

56 kg Edward Sawin (Rosja) - Nandor Csoka (Węgry) 3:0

60 kg Ralond Galos (Węgry) - Nikita Diniejew (Ukraina) 3:0 Ucha Maisuradze (Gruzja) - Radna Cybikow (Rosja) 3:0

64 kg Maksym Mołodan (Ukraina) - Dilszat Nurym (Kazachstan) 2:1

69 kg Wachid Abbasow (Rosja) - Maulen Oskenbek (Kazachstan) 2:1

Aliaksandr Radzionow (Białoruś) - Rayane Yahia Berrouiguet (Francja) 3:0 

75 kg

Tamerlan Kazijew (Rosja) - Daryn Imachanow (Kazachstan) 3:0

Pyłyp Akiłow (Ukraina) - Victor Yoka (Francja) 2:1

81 kg Alieksiej Alfiorow (Białoruś) - Nurłan Sabirow (Kazachstan) rsc 2 runda

91 kg Igor Fiedorow (Rosja) - Michał Soczyński (Polska) 3:0

+91 kg Mourad Aliev (Francja) - Aleksander Stawirej (Polska) wo

Autor: Marcin Domański

Dowiedz się więcej na temat: Zygmunt Chychła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje