Reklama

Reklama

Szokujący wyrok. Bokser skazany na śmierć

Sąd w Iranie skazał 26-letniego boksera Mohammada Javada Vafaei-Saniego na karę śmierci za udział w antyrządowych protestach w 2019 roku.

Lokalny mistrz Mohammad Javad Vafaei-Sani - m.in. kilkukrotny zwycięzca mistrzostw juniorów prowincji Chorasan - został aresztowany na początku 2020 roku. Skazano go za rzekome podpalenie rządowego budynku podczas jednego z ww. protestów.

Mohammad Javad Vafaei-Sani skazany na śmierć

Bokser może podzielić los zapaśnika Navida Afkariego, który został skazany i powieszony we wrześniu zeszłego roku. Twierdził, że za pomocą tortur zmuszono go do przyznania się do popełnienia morderstwa podczas demonstracji antyrządowej.

Od 15 listopada 2019 roku do 16 lipca 2020 roku przez Iran przetoczyła się fala masowych protestów. Uznano je za największe zamieszki w Iranie od 1979 roku. Bezpośrednim powodem zamieszek były podwyżki cen paliwa o ponad 50 procent. Protesty miały oddolny charakter i były przede wszystkim wyrazem ogólnej frustracji obywateli, którzy domagali się nierzadko ustąpienia rządzącego reżimu. Jedno z najpopularniejszych haseł powtarzanych przez protestujących brzmiało "Śmierć islamskiej republice!".

Reklama

Ww. protesty zostały krwawo stłumione, pochłonęły życie ponad stu ludzi. Władze wyłączyły w kraju internet, a wkrótce potem zajęły się wyszukiwaniem uczestników protestów i aresztowaniami. W związku z tymi wydarzeniami panuje w Iranie bardzo duże napięcie społeczne.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy