Reklama

Reklama

"Sosnowskiemu należał się walkower!"

Krzysztof Zbarski, menedżer Alberta Sosnowskiego uważa, że jego podopieczny powinien walkowerem wygrać z Ołeksandrem Dimitrenką.

Broniący tytułu mistrza Europy w wadze ciężkiej ukraiński bokser zasłabł i zemdlał w szatni i nie stanął do walki z Polakiem.

PAP: Przed sobotnią walką Dimitrenko-Sosnowski w mediach głośno było o problemach transportowych piłkarzy Barcelony, którzy ze względu na strajk kontrolerów lotów mogli nie zdążyć na mecz do Pampeluny i groził im walkower. W Schwerinie ukraiński bokser nie wszedł do ringu, pojedynek się nie odbył, a zwycięzca nie został ogłoszony.

Krzysztof Zbarski: - W każdym innym sporcie Albert wygrałby walkowerem. Sosnowski był w znakomitej formie sportowej i psychicznej, przygotowania wypaliły bez zarzutu. Niestety, Dimitrenko nie stawił się między linami i na razie trudno wyrokować, dlaczego tak się stało. W niedzielę rano rozmawiałem z lekarką, która mieszkała w tym samym hotelu, co on. Powiedziała, że opuścił szpital i czuje się dobrze.

Reklama

W sobotę późnym wieczorem, na konferencji prasowej po gali, doktor zawodów stwierdził, że puls Ukraińca był stabilny, ciśnienie w normie, jedynie ciężko oddychał. Przekazał to wszystkim zgromadzonym w języku niemieckim, a następnie po angielsku, aby każdy mógł go zrozumieć. Więc jeśli Dimitrenko nie jest ciężko chory, nie ma jakiegoś ukrytego problemu zdrowotnego, to wydaje mi się, że zawiodła psychika. Ale podkreślam, że nie zamierzamy ferować żadnych wyroków, to tylko luźne dywagacje. Zaznaczam, że najważniejsze jest zdrowie Ołeksandra, ważniejsze od czegokolwiek.

Przez kilka dni przebywał pan z Sosnowskim w Schwerinie. Zauważyliście nerwowe zachowanie Dimitrenki?

- Wyraźnie był zdenerwowany podczas piątkowej ceremonii ważenia. W slangu pięściarskim mówi się, że wygraliśmy na wadze. Albert czuł to zwycięstwo podczas tradycyjnego spojrzenia w oczy, podczas pozowania do zdjęć, wiedział, że ma psychologiczną przewagę.

Dimitrenko, to zawodnik, który ostatnią prawdziwą walkę stoczył w lipcu 2009 roku z Eddie Chambersem. Przegrał z małym i lekko bijącym Amerykaninem w sposób żenujący, bowiem dwa razy był na deskach. Sędziowie próbowali go ratować, jeden dał nawet remis, a tymczasem był to bój do jednej bramki.

Po takiej traumie pauzował wiele miesięcy i nagle okazało się, że został mianowany obowiązkowym pretendentem do zwycięzcy konfrontacji Sosnowski-Audley Harrison. Jak pamiętamy, ostatecznie do tej potyczki nie doszło, bowiem Albert skorzystał z propozycji boksowania z Witalijem Kliczką o mistrzostwo świata organizacji WBC.

Dimitrenko nie zasłużył na walkę o mistrzostwo Europy?

- Został tzw. mandatory challenger, czyli obowiązkowym pretendentem tylko dlatego, że jest pięściarzem grupy Universum z Hamburga. Zrobiliśmy wielkie larum, ale się opłaciło, bowiem europejska federacja (EBU) zmieniła przepisy i od pewnego czasu nie można wystawić do walki o pas ME zawodnika, który jest po porażce. Dlatego też Sosnowski po przegranej z Kliczką musiał pokonać Anglika Paula Butlina.

Dimitrenko w przypadkowy sposób otrzymał szansę rywalizowania o zawodowe mistrzostwo kontynentu. Zmierzył się ze starannie dobranym przeciwnikiem, rodakiem i kolegą, zawodowym sparingpartnerem, który przyjeżdżał i do Polski - Jarosławem Zaworotnym. Wygrał z nim, ale to była żadna walka. I nagle Ukrainiec został rzucony na Alberta, który od dwóch lat ma tylko ringowe wojny.

Sosnowski przestraszył sporo wyższego i cięższego Dimitrenkę (Ukrainiec 201 cm/115 kg; Polak 190 cm/102 kg) zapowiedzią ataku od pierwszego gongu?

- Tak, bo Albert ogłosił, że nie ma szans na punktowe zwycięstwo, bo i tak sędziowie go oszukają, więc pójdzie na całość, nawet ryzykując porażkę przed czasem.

Jeśli dojdzie do walki w późniejszym terminie, strategia będzie podobna?

- Nie zmienimy jej. Sosnowski znów będzie gotowy nie na 12, a na 15 rund. Będzie bił tyle ile da mu fabryka, tyle ile będzie miał mocy, będzie spychał rywala do półdystansu i do lin, aż go przełamie psychicznie. Tak właśnie byłoby w sobotę. Moralnie wygraliśmy, ale jeszcze raz podkreślę, iż zdrowie Dimitrenki jest najważniejsze.

Ile kosztowały przygotowania do gali w Schwerinie?

- Nie mogę ujawnić dokładnej sumy, ale było to kilkadziesiąt tysięcy euro. Wraz z moim brytyjskim partnerem wzięliśmy na siebie m.in. ciężar sfinansowania walki z Butlinem, wygrana w której była przepustką do pojedynku z Dimitrenką. Naprawdę zainwestowaliśmy sporo pieniędzy, czasu i energii na doprowadzenie do tej walki. Zaraz po przegranej z Kliczką, pod koniec maja, nie ukrywaliśmy, że naszym celem jest powrót na tron mistrza Europy. Czerwiec był miesiącem odpoczynku, a od lipca przygotowania szły pełną parą.

Co z honorarium za walkę? Universum wygrało przetarg oferując 174 tysiące euro, więc Sosnowski powinien otrzymać 40 procent tej kwoty, czyli prawie 70 tysięcy.

- Nie dostaliśmy jeszcze nic. Zwyczajowo na rynku brytyjskim, na którym działam od wielu lat, kiedy już odbędzie się ważenie, stwierdza się, że walka jest zgodnie z planem i wypłacane są pieniądze. Jeśli w grę wchodzą duże kwoty, wówczas dochodzi do negocjacji. W naszym przypadku, nikt się nie skontaktował, nie ma żadnej reakcji. Staram się to sobie tłumaczyć zamieszaniem i obawą o zdrowie Dimitrenki i jednocześnie wierzę, że w tygodniu Niemcy skontaktują się i rozliczą.

Kiedy spodziewa się pan decyzji EBU w sprawie niedoszłej walki?

- Cierpliwie czekam, choć mam wrażenie, że federacja będzie solidaryzowała się z grupą niemiecką.

EBU nie odbierze Dimitrence pasa mistrzowskiego?

- Raczej do tego nie dojdzie.

Kiedy Sosnowski skrzyżuje rękawice z Dimitrenką?

- Zbliżają się święta, więc pojedynku nie będzie za miesiąc, tylko prawdopodobnie pod koniec stycznia, jeśli w ogóle do niego dojdzie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje