Reklama

Reklama

MŚ w boksie - trzy złote medale dla Rosjanek

Rosyjskie pięściarki zdobyły trzy złote medale mistrzostw świata, które w poniedziałek zakończyły się na wyspie Jeju (Korea Płd). Na najwyższym stopniu podium stanęły: Zinaida Dobrynina (57 kg), Anastazja Beliakowa (64 kg) i Zenfira Magomedalijewa (+81 kg).

Sborna miała w finałach łącznie cztery swoje przedstawicielki, ale Saadat Abdyllajewa (69 kg) przegrała decydujący pojedynek z Panamką Atheyną Bylon.

W turnieju startowało pięć polskich zawodniczek (Ewelina Wicherska 51 kg, Sandra Drabik 54 kg, Aneta Rygielska 57 kg, Kinga Siwa 60 kg, Lidia Fidura 75 kg), ale żadna z nich nie przebiła się do strefy medalowej.

Niewyjaśniona do końca jest sprawa Drabik, która wygrała pierwszą walkę z Chinką Gao Jinyan (niejednogłośnie na punkty), ale zdyskwalifikowała ją międzynarodowa federacja (AIBA). Jej miejsce w następnej rundzie turnieju zajęła właśnie Azjatka.

Reklama

Okazało się, że nie została dostarczona przez polską stronę specjalna deklaracja o startach Drabik tylko w pięściarstwie. To dotyczyło zawodniczek występujących dotychczas w różnych dyscyplinach; Drabik z powodzeniem rywalizowała też w kickboxingu, w dorobku ma tytuły mistrzyni świata i kontynentu w różnych formułach.

Przed dwoma laty w chińskim Qinhuangdao srebrne "krążki" MŚ wywalczyły Sandra Kruk (57 kg, Kontra Elbląg) i Magdalena Wichrowska (64 kg, Carbo Gliwice), a brązowy Karolina Michalczuk (51 kg, Paco Lublin).

W poniedziałek w Korei Płd. odbyły się miła uroczystość z udziałem Elżbiety Wójcik. Mistrzyni młodzieżowych igrzysk olimpijskich i czempionatu globu w kategorii 75 kg odebrała nagrodę od władz AIBA dla najlepszej zawodniczki młodego pokolenia w 2014 roku.

W Rio de Janeiro, podobnie jak w Londynie, pięściarki rywalizować będą w wagach 51, 60 i 75 kg. Na wyspie Jeju tytuły mistrzyń globu wywalczyły m.in. złote medalistki igrzysk 2012 Irlandka Katie Taylor (60 kg) oraz Amerykanka Claressa Shields (75 kg). 19-letnia Shields jest niepokonana od 2,5 roku. Z kolei dla 28-letniej Taylor to już piąty tytuł w karierze. W dorobku ma też sześć złotych medali mistrzostw Europy.

Złote medalistki MŚ 2014 w boksie:

48 kg: Nazym Kyzajbaj (Kazachstan)

51 kg: Marlen Esparza (USA)

54 kg: Stanimira Petrowa (Bułgaria)

57 kg: Zinaida Dobrynina (Rosja)

60 kg: Katie Taylor (Irlandia)

64 kg: Anastazja Beliakowa (Rosja)

69 kg: Atheyna Bylon (Panama)

75 kg: Claresa Shields (USA)

81 kg: Yang Xiaoli (Chiny)

+81 kg: Zenfira Magomedalijewa (Rosja)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama