Partner merytoryczny: Eleven Sports

Julia Szeremeta i inne gwiazdy u prezydenta Andrzeja Dudy. Wielka uroczystość w Pałacu Prezydenckim

Julia Szeremeta wraz z innymi polskimi medalistami i trenerami igrzysk w Paryżu odebrała z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy państwowe odznaczenie. Nasza 21-letnia pięściarka zrobiła furorę nad Sekwaną, swoim stylem walki i osobowością rozkochując w sobie tysiące, a może i miliony rodaków. Na jej sukces już wtedy ekspresowo zareagował prezydent Duda, a teraz doszło do spotkania przy okazji dużej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Julia Szeremeta podczas odbierania państwowego odznaczenia
Julia Szeremeta podczas odbierania państwowego odznaczenia/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/

Julia Szeremeta nie schodzi z czołówek mediów w naszym kraju. Od momentu wywalczenia srebrnego medalu igrzysk olimpijskich w Paryżu, młoda pięściarka stała się jednym z "najgorętszych" nazwisk w naszym kraju. Niektórzy wciąż powtarzają, że podopieczna trenera Tomasza Dylaka ma swoje "pięć minut". Protestuję! Moim zdaniem Julia już ma swój co najmniej "kwadrans", a z popularności stara się w tym okresie wycisnąć tak wiele, jak to tylko możliwe.

Julia Szeremeta podjęta przez Andrzeja Dudę. Wicemistrzyni na salonach

Kilka dni temu udzieliła mi na łamach Interii obszernego, wielowątkowego wywiadu. - Zrobiłam już trzy treningi. Niedługo wyjeżdżam na obóz, by powoli regularniej zacząć trenować, aby zbudować formę, szkolić się i wchodzić na coraz wyższy poziom - zapowiedziała. "Podziękowała" też Tomaszowi Adamkowi, który zachęcał ją, by podniosła łatwy pieniądz z widowisk pod szyldem freak-fightów.

- Nie, ja freak-fighty odrzucam. Priorytety i cele mam inne. Chcę iść drogą sportową, nieść bokserski sport. Kariera krótka? Mam przed sobą jeszcze bardzo dużo czasu na boksowanie. Mam dopiero 21 lat, a boksować możemy do 40. roku życia. W dodatku chciałabym zostać jeszcze zawodową mistrzynią świata, więc mam jeszcze czas - ogłosiła, czym pozyskała kolejną rzeszę swoich sympatyków.

Zaraz po tym, jak Julia wywalczyła srebro w stolicy Francji, na jej sukces zareagował prezydent Andrzej Duda, który przez parę dni na własne oczy oglądał olimpijskie starty Polaków. - Julia Szeremeta wywalczyła dla Polski srebrny medal olimpijski w boksie. Pierwszy od dziesięcioleci. Myślę, że wszyscy jesteśmy z Niej ogromnie dumni. Walczyła pięknie i dzielnie! Inne aspekty tej walki przykro komentować. Pani Julio! Brawo! Z całego serca dziękujemy i gratulujemy! Jest Pani wspaniałą Reprezentantką Polski! Duma! - napisał na portalu X.

Julia Szeremeta: Mam nadzieję, że boks olimpijski urośnie. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport

Dzisiaj osobiście mógł wyrazić swoją radość i wdzięczność Julii Szeremecie, bowiem doszło do spotkania ze sportsmenką w Pałacu Prezydenckim. Odbyła się bowiem uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych medalistom oraz trenerom Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024.

- Polska, poprzez państwa trud i wysiłek, zdobyła 10 medali olimpijskich. Przeżyliśmy wielkie chwile, "Mazurek Dąbrowskiego" był grany w Paryżu. Mieliśmy mnóstwo wzruszeń, oglądaliśmy niezwykłą sportową rywalizację, mieliśmy mnóstwo emocji. Pewnie niejeden widz i telewidz nieomal nie dostał zawału serca w czasie różnych konkurencji, meczów i spotkań, które miały miejsce. To wszystko zawdzięczamy państwu, dziękuję za to z całego serca. I przede wszystkim za to są te odznaczenia

~ rozpoczął przemowę prezydent Duda

A mówiąc o hymnie narodowym, miał na myśli jedyną zdobywczynię złotego medalu - gwiazdę wspinaczki na czas, Aleksandrę Mirosław.

- Odznaczenia są zarówno za te medale, które zostały zdobyte, za walkę sportową i za piękne reprezentowanie Rzeczpospolitej. Powiedziałem to każdemu z państwa, wręczając te medale. Także panom trenerom, bo trenerzy przecież także reprezentują Rzeczpospolitą. Tak jak mówiłem do panów, nie jesteście panowie może w pierwszym świetle kamer, jesteście w tle, ale gdyby nie panów praca, mądrość i doświadczenie, to nie byłoby tych wszystkich sukcesów. Dziękuję za to budowanie naszych zawodników - okazywał wdzięczność prezydent Duda.

Po przemowie głowy państwa, która nastąpiła po uroczystości nadania odznaczeń, w imieniu sportowców głos zabrał kapitan siatkarskiej reprezentacji Bartosz Kurek. A następnie Kurek wraz z trenerem Nikolą Grbiciem przekazali Andrzejowi Dudzie "biało-czerwoną" koszulkę.

***************

Odznaczenia przyznane za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski:

Natalia Kaczmarek

Bartosz Kurek

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski:

Aleksandra Mirosław

Paweł Zatorski

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski:

Mateusz Bieniek

Bartłomiej Bołądź

Tomasz Fornal

Norbert Huber

Marcin Janusz

Łukasz Kaczmarek

Jakub Kochanowski

Wilfredo Leon

Grzegorz Łomacz

Julia Szeremeta


Za osiągnięcia sportowe oraz zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej

Złoty Krzyż Zasługi:

Fabian Barański

Mateusz Biskup

Dominik Czaja

Aleksandra Jarecka

Alicja Klasik

Martyna Swatowska-Wenglarczyk

Mirosław Ziętarski


Za wybitne osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej, za wkład w rozwój i upowszechnianie sportu

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski:

Marek Rożej

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski:

Mateusz Mirosław

Aleksander Wojciechowski

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski:

Tomasz Dylak

Grzegorz Ratajczyk

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej:

Nikola Grbić

Julia Szeremeta/MOHD RASFAN / AFP/East News
Julia Szeremeta/AFP
Prezydent RP Andrzej Duda/Rafał Guz/PAP
INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem