Reklama

Reklama

Deontay Wilder pokonał Artura Szpilkę w walce o pas mistrza świata WBC

Jeszcze poczekamy na pierwszego polskiego mistrza świata w wadze ciężkiej. Artur Szpilka w starciu z Deontayem Wilderem zaprezentował się dzielnie, ale chwila nieuwagi w dziewiątej rundzie kosztowała go bardzo dużo. Amerykanin zafundował Polakowi ciężki nokaut, po którym Szpilka został zniesiony z ringu i odwieziony do szpitala.

Aleksander Powietkin, Tomasz Adamek, Mike Tyson czy Andrzej Fonfara - gala w Barclays Center była naszpikowana gwiazdami światowego boksu. Aż dwie mistrzowskie walki w wadze ciężkiej sprawiły, że wieczór na Brooklynie zapowiadał się pasjonująco. Bohaterem wielu Polaków miał być jednak 27-letni chłopak z Wieliczki.

- Wstałem o godz. 8.20. Jestem dziwnie spokojny... Coś czuję, że Polska doczeka się pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej - mówił przed kamerą Polsatu Artur Szpilka, który w walce wieczoru zmierzył się z Deontayem Wilderem. W drugim starciu o pas Charles Martin spotkał się z Wiaczesławem Głazkowem.

Reklama

Ale polskich kibiców interesowało przede wszystkim danie główne. Bokserzy wyszli do ringu tuż po godz. 5 czasu polskiego. Szpilka przy piosence "Urodziłem się w Polsce" zespołu "Złe psy" pewnie wkroczył między liny i długo nie ściągał kaptura. Wilderowi towarzyszyła natomiast... ogromna porcja gwizdów, bo hala w Barclays Center była wypełniona polskimi kibicami.

Początek należał do Szpilki, który przed walką zapowiadał, że ruszy na Amerykanina z impetem. I tak też się stało. W pierwszej rundzie był bardzo ruchliwy, dobrze pracował na nogach i już zdążył rozciąć prawy łuk brwiowy Wildera.

Polak konsekwentnie realizował nakreślony przez trenera Ronniego Shieldsa plan i prezentował się naprawdę przyzwoicie. Próbował kombinacyjnych akcji, obniżał pozycję i wyśmienicie unikał ciosów Amerykanina. Po trzech dobrych rundach zaczął prowokować Wildera, opuszczał ręce i szyderczo się uśmiechał.

Na rywalu nie robiło to jednak żadnego wrażenia. Mistrz ciągle czekał na ten jedyny cios i pierwszą próbkę możliwości dał w czwartym starciu. Potężny prawy trafił w głowę Szpilki, ale Polak tylko się uśmiechnął.

I wciąż wyglądał bardzo dobrze pod względem kondycyjnym, choć nigdy wcześniej nie przygotowywał się do 12-rundowego pojedynku. Udawało mu się skracać dystans, a Wilder był chyba delikatnie zaskoczony taką postawą wieliczanina.

W dziewiątej rundzie Amerykanin w końcu się doczekał. Chwila nieuwagi Szpilki wystarczyła, by Wilder posłał potężną bombę, a Polak padł na deski jak rażony piorunem. Stracił przytomność i długo nie podnosił się z ringu. Narzeczona Szpilki złapała się za głowę, płakała, a Polakowi pomocy udzielali lekarze.

Szpilka nie był nawet w stanie wstać, by usłyszeć jaki jest wynik pojedynku. Po chwili odzyskał przytomność, ale ratownicy medyczni odnieśli go najpierw do szatni, a później odwieźli do szpitala.

Łukasz Szpyrka

CZYTAJ DALEJ

Dla Wildera była to 36. wygrana w karierze, 35. zakończona nokautem. Wciąż jest niepokonany i zachował pas mistrza świata WBC. Dla Szpilki była to druga porażka na zawodowych ringach.

- Polscy kibice powinni być z niego dumni. Dał z siebie wszystko - stwierdził tuż po walce Amerykanin.

Walkę o mistrzostwo świata WBC poprzedził pojedynek o pas IBF wagi ciężkiej. Charles Martin spotkał się z Wiaczesławem Głazkowem, ale to starcie nie potrwało zbyt długo. W trzeciej rundzie prawe kolano Ukraińca dziwnie się wygięło, Ukrainiec zgłosił kontuzję i nie mógł kontynuować walki. Ręce w górę wzniósł Martin, który został nowym mistrzem federacji IBF.

W Barclays Center w Brooklynie zaprezentowało się wcześniej dwóch Polaków. Maciej Sulęcki w siódmej rundzie pokonał przez nokaut Derricka Findleya, który kilka lat temu wygrał z Andrzejem Fonfarą. Był to więc udany rewanż za ówczesną porażkę Polaka.

W wadze ciężkiej zaprezentował się Adam Kownacki, który od wielu lat prowadzi karierę w Stanach Zjednoczonych. Pokonał na punkty Danny’ego Kelly’ego i wciąż na zawodowych ringach nie znalazł się bokser, który mógłby z nim wygrać.

Łukasz Szpyrka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy