Reklama

Reklama

Andrzej Fonfara może liczyć nawet na gażę w wysokości miliona dolarów

Andrzej Fonfara jest bliski rewanżowej walki z mistrzem świata federacji WBC w kategorii półciężkiej Kanadyjczykiem Adonisem Stevensonem. Polak wyrobił sobie już markę i teraz może liczyć nawet na gażę w wysokości miliona dolarów.

Na jakim etapie są rozmowy odnośnie pańskiej walki rewanżowej z Kanadyjczykiem Adonisem Stevensonem - mistrzem świata federacji WBC w kategorii półciężkiej?

Andrzej Fonfara: - Póki co nie mogę powiedzieć, że dojdzie do tego rewanżu. Trwają zaawansowane rozmowy, ale jestem poza nimi ze względu na pobyt w Polsce. Na razie tymi sprawami zajmuje się mój brat Marek i osoby z grupy "Warriors Boxing Promotions". Myślę, że ta walka jest bardzo realna w marcu lub kwietniu.

Choć po 12 rundach przegrał pan pierwszą walkę z nim półtora roku temu, to był pan zdecydowanie najtrudniejszym rywalem Kanadyjczyka w jego dotychczasowych pojedynkach w obronie tytułu.

Reklama

- Na pewno tak. Stoczyliśmy bardzo fajną walkę i kibice liczą, że dojdzie do rewanżu. Obaj lądowaliśmy na deskach ringu, a końcówka pojedynku była bardzo zacięta. Swoje wcześniejsze obrony pasa kończył przed czasem, a ja postawiłem mu najtrudniejsze warunki. Po raz pierwszy w karierze wylądował na deskach.

Od dziewięciu lat mieszka pan w USA. W 2011 roku stoczył pan walkę za symbolicznego dolara, ale za rewanż ze Stevensonem może zainkasować nawet milion dolarów.

- Wówczas zależało mi, aby wystąpić na tej gali, ponieważ Tomek Adamek walczył tam z Kevinem McBride’em. Chciałem pokazać się polskiej publiczności. Dlatego zgodziłem się walczyć za tego symbolicznego dolara, a ten czek mam do dzisiaj. Taką gażę wypłaciła mi Kathy Duva, która po pierwszej walce ze Stevensonem zaproponowała mi pojedynek z Siergiejem Kowaliowem. Odpowiedziałem jej, że jestem już na innym poziomie i oczekuję większej gaży. Po jakimś czasie powiedziała, że nie jestem sportowcem, ponieważ walczę tylko dla pieniędzy. Wówczas przypomniałem jej, że nie protestowała, kiedy zgodziłem się walczyć za dolara.

Od walki za dolara do miliona - to oznacza, że spełnia się amerykański sen Fonfary?

- Małymi krokami tak, bo spełniają się marzenia o największych walkach, a co za tym idzie również pieniądzach. Fajnie, kiedy promotorzy doceniają ciężką pracę i zapewniają mi godziwe wynagrodzenie. Myślę, że już jestem warty tego miliona. Pokazuję w ringu, że wkładam całe serce w to co robię.

Po pojedynku ze Stevensonem stoczył pan trzy zwycięskie walki. Jak teraz wyglądałby rewanż z Kanadyjczykiem?

- Na pewno od pierwszej rundy zacząłbym szybciej boksować. Wówczas rozpocząłem zbyt wolno, dlatego w pierwszej rundzie wylądowałem na deskach. To podcięło mi skrzydła pod względem mentalnym. Musiałem myśleć bowiem o obronie, aby przetrwać atak rywala i kolejne rundy. Dopiero później zacząłem dochodzić do głosu. Dlatego teraz byłbym aktywniejszy od początku walki. Z pewnością po ostatnich trzech zwycięstwach jestem mądrzejszym i mocniejszym zawodnikiem.

Na pewno nie mógłby pan sobie pozwolić na tak otwartą wymianę ciosów, jak przed miesiącem z Brytyjczykiem Nathanem Cleverlym.

- Dokładnie tak, ale wiedziałem, że Cleverly nie dysponuje mocnym ciosem. Spodziewałem się, że będzie boksował trochę inaczej. To znaczy, że będzie unikał otwartej wymiany i skupi się na kontrataku w dystansie. Wszedł jednak w ringową wojnę ze mną. Przyjąłem to wyzwanie. Wiedziałem, że jestem silniejszy i przełamię jego obronę. Mogłem sobie pozwolić na nonszalancję i przyjmowanie jego ciosów, bo one nie robiły mi krzywdy. Ze Stevensonem nie będę mógł sobie na pozwolić.

Nie odczuł pan skutków tej wojny z Cleverlym?

- Absolutnie. Tego samego wieczora poszedłem świętować zwycięstwo z przyjaciółmi. Na drugi dzień mogłem stoczyć kolejną walkę. To była zupełnie inna sytuacja niż w poprzednim pojedynku z Julio Cesarem Chavezem Jr. Choć moja obrona była wówczas dużo bardziej szczelna i wygrałem przed czasem (w 9. rundzie - PAP), to po walce byłem cały obolały. Odczuwałem uderzenia Chaveza na tułów i ręce.

Zakładając, że zdobędzie pan mistrzowski pas WBC, pierwsza obrona tytułu obędzie się na stadionie Legii Warszawa?

- Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe. Jako mistrz świata miałbym trochę więcej do powiedzenia i wówczas bym do tego dążył. Najpierw jednak muszę zdobyć ten pas, a później pomyślimy o walce w Polsce.

Jest pan kibicem Legii, którą prowadzi Stanisław Czerczesow. Podoba się panu gra stołecznego zespołu pod opieką Rosjanina?

- Myślę, że nowy szkoleniowiec wicemistrzów Polski dał pewien impuls całej drużynie. Rozmawiałem z piłkarzami, którzy chwalą jego metody szkoleniowe. Przyznają, że treningi są ciężkie, a on trzyma drużynę silną ręką. Jednak to przynosi efekty. Moim zdaniem Legia będzie grała coraz lepiej. Wymarzonym scenariuszem na przyszły rok byłaby moja obrona pasa na stadionie Legii oraz awans stołecznego zespołu do Ligi Mistrzów...

...oraz pański ślub.

- To jest możliwe, ponieważ jesteśmy zaręczeni. Teraz trzeba wykonać kolejny krok.

Nie utrzymuje się pan tylko z boksu, bo pieniądze zarobione w ringu inwestuje pan w interesy.

- Zdaję sobie sprawę, że kariera sportowca, a tym bardziej pięściarza nie będzie trwała wiecznie. Kilka dni temu podpisałem kontrakt z moim głównym sponsorem firmą Pol-Mot Auto, co było głównym celem mojego pobytu w Polsce. Przed walką z Cleverlym byliśmy dogadani za zasadzie dżentelmeńskiej umowy. W Chicago prowadzę z bratem hurtownię syntetycznego granitu, wykorzystywanego w kuchniach, łazienkach czy przy kominkach. Druga firma zajmuje się obrabianiem i instalacją granitu oraz marmuru. Ze swoim przyjacielem i jednym z trenerów Bogdanem Maciejczykiem prowadzimy natomiast fitness klub. Przez jakiś czas prowadziliśmy również restaurację. Pieniądze z wygranych walk trzeba mądrze zainwestować, aby zabezpieczyć swoją przyszłość.

Rozmawiał Marcin Cholewiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje